Published On: 22 Maj, 2016

Temat që do të diskutohen në mes qeverive shqiptare

Energjetika dhe shkëmbimet tregtare, Kosovë-Shqipëri do të jenë temat kryesore që diskutohen nëmbledhjen e përbashkët ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, që do të mbahet më 3 qershor në Prishtinë.

Këtë e ka bërë të ditur në një intervistë për KosovaPress, ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemail Minxhozi, i cili ka treguar se marrëveshja që Kosova do të ketë për portin e Durrësit, është shumë më e lehtë e realizueshme. Ndërsa, sa i përket energjetikës ka pengesa nga Serbia, e cila nuk po lejon që Kosova të ketë pavarësinë e saj në këtë fushë.

Minxhozi beson që edhe kjo pengesë nën trysnin e ndërkombëtarëve të tejkalohet.

“Ne mendojmë që porti i Durrësit është më i shpejtë dhe kjo mund të ndodh brenda muajit qershor-korrik për t’u marrë vendimet. Ndërsa për energjinë elektrike, ana ndërtimore do të përfundoj, pastaj do të shikojmë. Është një problem ende për sa i përket rrjetit energjetik të Kosovës, për të pasur një pavarësi të saj, në mënyrë që ajo të ketë mundësinë që të komunikoj drejtpërdrejtë me Shqipërinë, por është një problem besoj që edhe me trysnin ndërkombëtare duhet të zgjidhet”, tha Minxhozi.

Ai tha se arritja e marrëveshjes energjetike do të bëjë që të dyja vendet të kenë përfitime të mëdha, si në çmimin e rrymës, ashtu edhe në furnizim.

Të rëndësishme e ka cilësuar edhe marrëveshjen për aktivizimin e portit të Durrësit nga ana e Kosovës, ku sipas tij, kjo marrëveshje do të eliminojë barrierat që hasin bizneset gjatë transportit të mallrave. Sipas tij, shumë shpejtë pritet që në portin e Durrësit të vendoset pika doganore e Kosovës.

Minxhozi shtoi se në këtë takim do të jenë pjesëmarrës i gjithë kabineti i Qeverisë së Shqipërisë.

Ndryshe, ky është takimi i tretë që mbahet mes dy qeverive. Takimi i parë ishte mbajtur në Prizren në vitin 2014 , i dyti në Tiranë në vitin 2015.

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Kesaj rredhe DON KISHOTI dheSanço Panço do mblidhen per te diskutuar si ti ndertojne
  me mire xhamiat e ERDOGANIT.Ata i falen zotit qe shyqyr se turku i mbajti 500 vjet ne
  skllaveri dhe analfabetizem.Perndryshe kahmoti do ishin denuar per te qene vende antare
  te evropes demokratike.O zot, falua buken shqipetareve qe jetojne KOT.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...