Published On: 21 Shkurt, 2016

Telegram urimi i presidentit Fatmir Sejdiu manifestimit madhështor në Emmendingen

Gjermani ku ishin të pranishëm 1.200 pjesëmarrës:

Shoqatën “Yjet e Kosovës e.V.Emmendingen

Republika Federale e Gjermanisë

I nderuari Z.Baliaj

I nderuari Z. Halilaj,

Të nderuar anëtarë të Shoqatës :“Yjet e Kosovës“

Të nderuar pjesëmarrës të këtij manifestimi madhështor,

E nderuara mërgatë,

Në pamundësi objektive që të jem me Ju në manifestimin që e organizoni për nderë të 8 Vjetorit të pavarësisë së Kosovës, dëshiroj që të ju përcjell përshëndetjet e mia më të përzemërta për Ju dhe gjithë të pranishmit. ju mërgatë e nderuar që në vazhdimësi dhe pa u ndalur ndihmuat dhe ndihmoni vendin tuaj të lindjes.

Në veçanti dhe me respektin më të madh dua të përshëndes z. Halilaj për aktin e tij burrëror ,duke falur gjakun e të birit dhe duke e shtrirë dorën e pajtimit para varrit të Presidentit historik të Kosovës Dr. Ibrahim Rugova.

Me ketë rast dua të çmoj lartpunën që e bën i nderuari z.Ilir Balija në kultivimin e dhe promovimin e vlerave të kulturës sonë, si dhe Shoqata “Yjet e Kosovës” në qytetin e bukur të Emmendingenit. Aktiviteti që ju e zhvilloni si në përkujtim të kësaj ngjarjeje të madhe historike dhe po kështu në zhvillimin dhe kultivimin e vlerave nacionale të kombit tonë ,si dhe në përpjekjet tuaja për të ndihmuar Kosovën e pavarur është i një rëndësie jashtëzakonisht të madhe.

Është shumë me rëndësi të theksohet bashkëpunimi i juaj i suksesshëm me qytetarët dhe autoritetet institucionale të vendit ku jetoni dhe veproni, pra Gjermaninë e vlerave të larta civilizuese dhe demokratike dhe mbështetëse e fuqishme e Kosovës në rrugën e lirisë, pavarësisë dhe zhvillimit të saj të përgjithshëm.

E ndiej se ju që të gjithë jetoni me mallin e atdheut, por në të njëjtën kohë, keni qenë dhe mbeteni mbështetje e fuqishme e Kosovës në zhvillimet e saja të përgjithshme. Kosova është po aq e Juaja sa edhe e çdo qytetari të saj që jeton në vend.

 

Urime!
Me respekt,
Prof.Dr. Fatmir Sejdiu,
President i Republikës së Kosovës 2006-2010

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...