Published On: 25 Mars, 2016

Telegram ngushëllimi për familjen e Victor Ruffy-it, ish kryetar i Parlamentit zviceran

 

E nderuara familje e Vctor Ruffy

i nderuar drejtor i ISEAL-it z.Driton Kajtazi, të nderuar bashkëpunëtor e bashkëveprimtar, miq e dashamirë të z. Victor Ruffy në Zvicër, Shqipëri e KOSOVË.

Me rastin e ndarjes nga jeta dhe kalimin në amshim, të VICTOR RUFFY, ish kryetar i Parlamentit të Zvicrës dhe mik i madh dhe shumë i nderuar i shqiptarëve, na lejoni që në emrin tim dhe të anëtarësisë së BISHZ, t`ju shprehim ngushëllime të sinqerta dhe njëherit i bashkangjitemi pikëllimit e dhimbjes suaj, të arsyeshme, për ta ndarë dhe përballuar bashkërisht, për aq sa është e mundur në këto rrethana të rënda, për familjarët, farefisin, miqë e dashamir dhe në veçanti për të gjithë bashkëveprimtarët dhe bashkëpunëtorët e tij. Veprimtaria shumëdrejtimshe që ka zhvilluar gjatë tërë jetës VICTOR RUFFY, i cili ka qenë kryetar i Parlamentit Zviceran, kryesues i delegacionit zviceran pranë Këshillit të Europës, drejtues i Komisionit të Parlamentit të Zvicrës për marrëdhënie me jashtë, kryesues i vëzhguesve të zgjedhjeve të para demokratike në Kosovë e Shqipëri, nismëtari i parë në Parlamentin e Zvicrës për njohjen e Kosovës shtet i pavarur në vitin 1994, themelues i EUROBIBUSI-it (Fondacion kulturor i bashkëpunimit me Shqipërinë), i shpallur Qytetar nderi i Fushë–Krujës, njëri nga themeluesit e Institutit Zviceran të Studimeve Shqiptare ,ISEAL dhe i nderuar me MIRËNJOHJE nga BISHZ-së. Është një rregull natyror që duhet ballafaquar me te, se lindja është fryt i vdekjes. Njeriu kur lind qan vet, por kur vdes qoftë edhe pas disa ditësh pas lindjes apo edhe 100 e më tepër vite jetesë, kanë për ta qajtur e kujtuar të tjerët, kështu do të jetë edhe me të nderuarin edhe të pa harruarin VICTOR RUFFY, për të cilin edhe një lum lotësh të derdhen janë pak, por, përherë do të mbetet në kujtesë, tek të gjithë ata të cilët e patën të afërt, ata që e njohën dhe i njohu, që e nderuan dhe i nderoj me fjalë dhe me vepër, që la gjurmë të pa shlyera dhe të pa harruar në jetën tij me veprat e tija njerëzore – shumëdrejtimshe. VICTOR RUFFY, le të prehet i qetë në amshim, i qoftë i lehtë dheu i Atdheut. Qëndresa dhe krenaria qofshin të pranishme përherë për familjen, miqë e dashamirë, në shenjë nderimi dhe kujtimi për jetën dhe veprën e tij.

Kryetari Abas Fejzullahi

Solothurn-CH- 2016-03-21

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...