Published On: 17 Shkurt, 2016

TELEFONATA QË E NDRYSHOI FATIN E KOSOVËS

Papa Gjon Pali II, Bill Klintonit: «Çfarë do të bëhet me vëllezërit tonë të Kosovës ?! … Të sulmohet Serbia’’.
Masakrat që u bënë në Kosovë do të mbeten në kujtesën e ç’do Shqiptari, reprezaliet nga ushtria Serbe bëheshin me qëllim spastrimin e popullsisë së vendit duke ndjekur metodat e Greqisë ndaj populllatës së Çamërisë.
Çdo ditë në Kosovë masakroheshin me dhjetra fëmijë dhe të moshuar kurse Europa sodiste krimet Sllave që vetë ata në vitin 1913 firmosën coptimin e Shqipërisë dhe gabimet e tyre tashmë po shfaqeshin para syve të tyre.
« Moj Europë, moj kurvë e vjetër’’, kështu do ta cilësonte Poeti i madh At Gjergj Fishta Kontinentin plakë në periudhën që po bënin shumë gabime ndaj popullit Shqiptar, në vend që të ndihmonte këtë popull të masakruar për 500 vjet nga Perandoria Osmane, i kundërvihet në rrugë diplomatike duke e coptuar dhe i jep të drejta shteteve Ballkanike që Shqipërinë ta gllabërojnë nga të katë anët.
Poashtu Turqia i ka borgj të madh Shqipërisë dhe i vetmi shtet ka të drejtën të ngrie zërin për bashkimin e trojeve Etnik Shqiptarë, pasi në kohën që Perandoria Osmane erdhi në Tokat e Lashta Pellazgo-Ilire, e gjeti të madhe dhe të bashkuar, por kurë u largua e la të coptuar dhe të ndarë qëllimisht në 4 Vilajete.
Pra padrejtësitë që i janë bërë popullit Shqiptarë asnjë nuk doli ti kërkoje falje për gabimet që kanë bërë ndaj këtij populli të lashtë, edhe atëhere që po bëheshin masakrimet në Kosovë para syve të Europës, Europa heshte, kjo ishte dhe arsya që Kreu i Vatikanit Papa Gjon Pali II (Carol Wojtyla) do të tencionohej.
Menjëherë Mbledh Këshillin Papnor dhe zhvillon mbrenda Selisë së Shenjtë të Vatikanit mbledhje duke marrë vendim që të bënin ç’mos për të bërë diçka për popullin e Kosovës.
Vetë Papa Gjon Pali II nga Zyra në Shën Pjetër të Vatikanit kap telefonin dhe thirr Presidentin më të Fuqishëm të Botës Bill Klinton, Presidenti do habitej nga telefonata e pa pritur nga Kreu i Vatikanit e sidomos nga fjalia e shkurtër e Papës që i thotë Presidentit të SHBA-ve « C’farë do të bëhet me vëllezërit tonë të Kosovës ?! … Të sulmohet Serbia’’.
Kjo ishte telefonata që do të ndryshonte fati i Kosovës, menjëherë Presidenti Bill Klinton me të shpejtë do përgadiste sulmet kundër makinerisë Serbe dhe pa humbur shumë kohë ndezi Beogradin me bombardime.
Ndonëse kërcënimet që i vinin Vatikanit nga Rusia partnere dhe mbrojtësja e Serbisë, Papa Gjon Palin e II-të nuk e shqetësonte aspak, pasi vendimi i tij dhe kërkesa që ndërhynte Amerika ushtarakisht ishte plotësisht me të drejtë.
Kurë do jetë zgjidhja përfundimtare e të drejtave të popullit Shqiptarë, ndoshta shpejt ose asnjëherë, gjithësesi presim. PRESS INDEPENDENT

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Mariantoma7@hotmail.com thotë:

    Esht e faktuar telefonata?!ne fakt ka shumë mundesi nga qe ne shqiptaret ishim te paret qe mbrojtëm Vatikanin mik e europen kurve

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...