Published On: 1 Mars, 2016

Teknologjia po na verbon ?!

Brenda vitit 2050, një pjesë e madhe e popullsisë së botës mund të preket nga miopia. Mjekët parashikojnë që rreth një miliard persona do të vuajnë nga forma më e rëndë e sëmundjes.

Shkaktari kryesor i përhapjes masive të kësaj sëmundjeje është ndryshimi i stilit të jetës, koha e gjatë e kaluar brenda (nën ndriçim artificial) si dhe përdorimi i tepruar i pajisjeve elektronike.

Ky është përfundimi i një studimi të kryer nga instituti australian “Brien Holden Vision”. Studiuesit kanë analizuar të dhënat e 145 studimeve të mëparshme, në të cilat ishin përfshirë në total 2.1 milionë njerëz.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...