Published On: 17 Korrik, 2016

Tebdilët mashtrues e tradhtar për demarkacionin!

 

 

Ky mashtrim është njësoj sikurse ‘vetëvrasja’ e Dino Asanajt me tridhjetë therje thikash, shumicën e tyre të bëra në spital.

Falja apo shitja e tokës së Kosovës Malit të Zi, është tradhtia e tre shekujve. Një tradhti e tillë nuk ka ndodhur as në kohën e rilindjes kombëtare, në shekullin e nëntëmbëdhjetë, as në shekullin e njëzet. Kjo po ndodh në shekullin e njëzetenjëtë, në kohën kur shqiptarët kanë arritur zhvillimin më të madh kulturor e arsimor, por që kanë klasën politike më të paemancipuar kombëtarisht, e cila po tregohet fundrrina më e madhe prej shekujsh, që strehim tjetër nuk ka veçse të shërbejë si skllave e fqinjëve dhe e të huajve.

Derisa rilindasit liderin politik e ngritën si kult të atdhetarizmit, dhe ky kult vazhdoi të ushqehet ndër shekuj, kjo klasë politike është kthyer në lidere të antishqiptarizmës, të servilizimit, dhe që shtetin dhe atdheun e sheh si objekt shfrytëzimi për pasurim para së gjithash, dhe si objekt për shitje.

Kjo klasë politike, pa dallim në Kosovë dhe Shqipëri, nuk ngopet me shitjen e gjithëçkaje të vlefshme, dhe është zhytyr në krim dhe korrupsion deri në kokë.

Madje këta nuk ngurrojnë as të korruptojnë edhe dipomatë të huaj, me milionat e fituar nga vjedhja e atdheut.

Kështu po ngjet me demarkacionin, dhe ka indikacione të fuqishme, se milionerët e Kosovës kanë paguar diplomat perëndimor të deklarojnë se është i drejtë demarkacioni me Malin e Zi, falja e territorit shqiptar fqinjëve, që kanë ndërtuar shtetin pikërisht nëpërmjet shantazheve dhe pamëshirësisë turke-osmane.

Ky mashtrim është njësoj sikurse ‘vetëvrasja’ e Dino Asanajt me tridhjetë therrje thikash, shumicën e tyre të bëra në spital. Ky do të ishte mashtrimi shekullor që perëndimi ju bën shqiptarëve, nëse këtë shqiptarët janë të gatshëm ta pranojnë.

Por, me këtë do të diskreditohen përfundimisht vlerat perëndimore, kulti i demokracisë dhe drejtësisë. Thjesht do të ngadhënjejë djalli perëndimor, si dikur që vazhdonte të mbahej ngadhënjimtar djalli lindor.

Me një fjalë shqiptarët sërish janë të braktisur dhe vetmitar nga perëndimi, ndërsa nga lindja ishin të tradhtuar gjithëherë.

Ky rast duhet të shërbejë si mësim, që shqiptarët duhet të rikthehen në vetveten e tyre në rrënjët pellazgjike, t’ia dëshmojnë perëndimit se ne jemi themeluesit e qytetërimit të vërtetë, se vetëm ne kemi, një kod që mund t’ia falim botës, Besën, ashtu, si kërkonte kryeministri në dymandate i Kanadasë zoti Harper, dhe po ashtu si na quajti papa Françesku gjatë vizitës në Shqipëri, popull hyjnor.

Këto janë rrënjët dhe kultura jonë, mbi të cilat perëndimi nuk guxon të shkelë, vetëm pse në skenë atje janë disa diplomat të korruptuar e të çororditur, dhe që janë të gatshëm ti shkatërrojnë edhe marrëdheniet e shqiptarëve me perëndimin, madje paturpësisht duke i dhënë tradhtarëve politikanë, liberalizimin e vizave, madje më shumë si premtim se sa si realitet. Të ndalet ky turp dhe turpërim i dyfishtë, kjo tradhti makabre.

Nuk kanë toka shqiptarët as për shitje, as për falje!

SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Keta mashtrues e tradhtar , tashe e 17 vite na vete me doren tone i zgjodhem.Keta tebdil nuk na piken nga Marsi por ishin ketu ne Kosove dhe ne masovikisht u skuam ne tubime, e na erdhen edhe neper shpija me na lype voten.
  Kur dikush bene nji gabim edhe mund ti falet sepse eshte njerzore te gabosh por , kur gabimi i njejte perseritet disa here rreshte , nga viti 2000 e deri ne zgjedhjet e qershorit te 2014 ateher i nderuar , dicka me ne votuesit nuk eshte ne regull.Fajtor me te mdhej se keta qe po na rjepin lekuren , qe po na cenojne dinjitetin, qe na kane vjedhe shpresen dhe kohen e qmueshme, qe neve vutuesit dhe femijt tane i kane lene pa prespektive jemi 37 % qe dolem te kutite e votimit dhe ua dhame voten por , edhe ata 63 % qe fare nuk votuan hiq me mire s jane duke kaluar sepse , perveq ndonji kritike , sharje e shfryerje mllefi ne media te shkruara dhe elektronike nuke beme gje por pritem qe dikush tjeter te na bjere te drejten tone ne tanjir.Ne votuesit nuke kerkuam kurre llogari nga te zgjedhurit tane edhe kure ata na devijuan viten, edhe kure voten na vodhen , kure e shitem voten per 3,5 e 10 € mbushje tel. ose edhe per nji makijato kurse sot i fajsojme qe po na bejne ate ose kete
  ” ..se kishte fajin sakica qe e preu malin por , fajin e pate bishti qe ju vu sakices ” thote nji fjale popullore
  Populli ka force mose me ju dhone ketyre zullumqareve bishte sepate ne dore .Populli ka force edhe me ua marre sepaten nga dora dhe populli di se kujt duhet me ja dhone sepaten..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...