Published On: 24 Qershor, 2016
Bota |

Të varfrit, të moshuarit dhe të paarsimuarit e larguan Britaninë nga BE

Londra, Liverpuli, Mançesteri, Edinburgu, Kardifi dhe Belfasti ishin për qëndrim të Britanisë së Madhe në BE.

Por, këto qytete të mëdha ishin të pafuqishme ndaj banorëve në hapësirat rurale, shumica e të cilëve ishin për dalje, transmeton Klan Kosova.

 Në lindje të Anglisë, në rajonin East Midlands, afro 90% ishin për largim.

Sipas moshës, 64% e britanikëve të moshës 18 deri 24 vjeçare ishin për qëndrim.

Mirëpo, me rritjen e moshës u rrit edhe korpusi i votuesve “kundër”, respektivisht 58% e të moshuarve 65+ vjeç.

Sipas studimeve, euroskeptikët iu takojnë shtresave më të varfra dhe me shkallë më të ulët të arsimimit.

Grafikoni

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...