Published On: 18 Shtator, 2016

Të rrahën brutalisht studentët që të plotësohet egoja e sëmuar serbe, është më shumë së skandaloze

 

Nga Skënder MULLIQI

 

Shumë herë deri më sot në shkrimet tona i kemi numëruar të gjitha të metat  dhe të gjitha dështimet e kësaj kaste politike e cila po shkon nga gabimi në gabimin tjeter edhe më të madh. Po bëjnë  gabime dhe po bëjnë lëshime,  pikërisht aty ku po prekët  integriteti territorial i Kosovës. Le që na mbyti gjendja e keqe ekonomike , por gjithnjë e më shumë jemi duke sharruar në lloqë deri në fyt edhe politikisht.Të lëshohet pe aty kur bëhët fjalë për  tërsinë   territoriale, kjo nuk përthekohet nga mendja e shëndosh e njeriut. Si kurrë më parë na u dha rasti historikë të ndërtojmë shtet ashtu siq na ka hije, e jo tia falim dreqit në të katër anët. Edhe populli nuk mund të shfajësohet në asnjë mënyrë për gjendjën e keqe politike dhe të rrjedhave ekonomike , për gjendjën e moralit, dhe kapitulimin  e tij para një kaste politike  e cila heret apo vonë do të duhej të përgjigjët  .Këta nese nuk ndalen pak  asgjë nuk do të mbetet nga shtetësia e Kosovës.  Ky grup i pa ndërgjegjshem politikë po e shesin Kosovën në të katër anët e saj.Dhanë territore më Maqedoninë,po  e humbin ngadalë  veriun e Mitrovicës më“Zajednicën” , kur Kosova e ka asociacionin e vet të  komunave .Ky sherr i madh dhe hileqarë ku hisedarë është edhe bashkësia ndërkombëtare nuk do të vonon shumë  shpejt e do të lakuriqësohet . Minoriteti serbë dhe kjo farë Lista Serbe e futur në Kuvendin e Kosovës, gjithë ditën punojnë që veriu të ndahet.  Thotë një fjalë e popullit” mos ia jep dikujt gishtin gjithkujt  së ta merrë  edhe dorën”. Kjo kastë politike në pushtet jo vëtem që kan dhënë gishtin  por ia  kan dhënë edhe dorën minoritetit  serbë më të drejatat  më të mëdha që I ka dikush nga minoritetet në  botën demokratike. Po mos të ishte në pyetje politika e Beogradit nuk do ta kishim  gjithë këtë përqarje të skenës sonë politike.Po mos të ishin ndërhyrjët e Beogradit zyrtarë nuk do të kishim këtë krizë përmanente politike dhe  institucionale . Serbia gjithnjë e më shumë është duke e futur ndikimin e saj politikë në punët tona krejt  të mbredshme. Në vend që këta njerëz të politikës  të mësojnë nga pësimet e deritashme , këta  nuk po i lënë pazarët  politike  . Tema e Demarkacionit të cilën temë pushteti e më gjasë edhe e futi si kusht për liberalizim të vizave, ende nuk po dojnë më e kuptuar së nese si e tillë sërish qitet  në kuvend  për ratifikim, ka mundësi  që Kosova të futet  në një situatë politike tepër  të  vështirë  .

Dhe, për temën aktuale të Kishës së ndërtuar dhunshem midis qendrës së kryeqytetit dhe midis Univerzitetit  të Prishtinës në vitin 1992, ka pasur mundësi që mos të bëhët  kurrë temë  qendrore. Këta që erdhen  në pushtetet e pas luftës ,  harruan gjithqka tjetër , veq nuk harruan të vjedhin dhe të grabisin.  Kjo kishë e shovenizmit serbomadh të kriminelit, Sllobodan Millosheviqit është dashtë të rrënohet  moti së është ndërtuar pa asnjë destinim fetarë. Ndërtimi i saj ka pasur qëllim kolonizues dhe pushtues.  Kjo kishë  si simbol i fashizmit serbë nuk e ka vendin aty, dhe ardhja e klerikëve serbë për ta funksionalizuar,  është bërë për qëllime krejtë  politike. Serbët më poshtersitë e veta që i kan, dhe më kodin  gjenetik të prishur,  duke gjetur në mesin tonë  budallallëkun , mos dijën, janë duke i shfryëtzuar mirë të gjithë dobësit tona   , për ta pshtjelluar dhe përqarë edhe më shumë skenën  tonë politike.  Nuk besojë  së ka dikund në botën demokratike Kishë në hapësirat univerzitare. Shqiptarët gjithmonë kanë qenë dhe janë  tolerant karshi konfekcioneve të tjera fetare   dhe objekteve të tyre  të kultit. Kisha eshtë ndërtuar në kohën  kur rrënohej nga Serbia gjithqka  çka ishte shqiptare. Dihet së në vënien e gurthemelit të kësaj kishe të ndërtuar dhunshem ishte i pranishem edhe kryekrimineli, Arkan i cili bëri masakra të  pa para mbi myslimanët në Bosnje dhe mbi shqiptarët e Kosovës .Të rrahen brutalisht studentet tanë që të plotësohet egoja e sëmuar e armikut tanë shekullor është më shumë së skandaloze . Policët tanë ndërhynë aq brutalisht , sa për një moment mu dukën sikur të kishin ardhur  nga Serbia për të rrah shqiptarë, siq na rrahën dhe na vranë në të kaluarën  jo të largët .Pamjet e tilla dhe veprimet e tilla policore nga urdhënësit e tyre në krye të shtetit  nuk i shërbejnë  qetësisë dhe as stabilitetit  politik të Kosovës, aq më pak kur bëhët fjalë për një kishë e cila nuk ka lidhje më objekt të kultit. Klerikët serbë ishin dhe kan mbetur më logjikën e vjetër të tipit  pushtues  millosheviqian  në tokat tona . Kryekleriku Pavale ishte promotori  dhe përkrahësi më ia madh shpirtëror i kasapit  Millosheviq. Më atë logjikë Kisha serbe bartë mbi supe mëkate  të mëdha për mijera viktimat e civilëve të pa fajshem  në Kosovë.  Edhe kleriket  tjerë sikurse  para ardhësi  Pavle , nuk hoqën dorë nga deklaratat fashiste , nuk hoqën dorë nga deklaratat që nuk kan as një lidhje më predikimet   fetare .Partiarku në Kosovë,  Irinej  ishte më zëshmi  në deklaratat antishqiptare , më deklartat  luftë nxitëse, së gjoja Kosova është Jerusalemi serb etj. Shumë i  nxituar dhe e pa matur politikisht si shumë  herë deri më tash  lidhur më protestat e disa studentëve para kishës, ishte deklarata e presidentit, Hashim  Thaçit, i cili tha së “askush nuk guxon të prekë kishën”. Shumicës  në Kosovë kurrë nuk u ka shkuar mendja , së   përfaqësuesit  tanë më të lartë të shtetit, do  të  bëjnë   gabime të tilla  trashanike  politike , të cilat  gabime po na kushtojnë secilën ditë e më shumë …

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...