Published On: 16 Maj, 2016

Të pa dinjitet, servil, frigacak, lypsarë e qyqarë

Ripostim me shkas
——————————–

Sot dhe këtu

Sylë Bajrami

Ndjejë obligim qytatarë, njerëzore e vëllazërore të them, edhe unë, dy fjalë rreth asaj që po ndodhë, në Kosovë, ditëve të fundit.
Me deshiren me te madhe qe ky te jete nje hap i mirefillt i nje shteti ligjor.
Me deshiren qe ky te jete fillimi i perballjes me mbrapeshtite ne Atdheun tim.
Me deshiren qe kjo nisme te shkoj deri ne fund edhe pse, deri atje, eshte nje rruge e gjate dhe e zoreshme.
Me deshiren qe ,ne tere kete qe po ndodhe ,te mos kete larje hesapesh ne mes shokeve te idealit.
Qe te mos kete vetem “koka turku”.
Qe te mos kete nderskamca e hile .
Qe te mos kete lote krokodili .
E ,me se shumti, do te doja qe te mos kete ferkim duaresh te miqeve te rinje e te vjeter te te arrestuareve.
Si sot me kujtohet kur, njeri nga ky grup, u arrestua tash e 34 vite me pare. Atehere nuk erdhen as me maska e as me nderkombtare.Te gjithe ishin shqiptare dhe te pa maskuar.
Ne oden e vogel ,rreth e rreth ne mur ishte e varur ekspozita qe kishte ardhe nga Shqiperia ,per nder te Lidhjes se Prizrenit.Kuptohet ,kopje te ketyre piktuarave.
Njeri nga udbashet kerkoj qe ,te gjitha keto piktura te hiqen nga kornizat dhe te behen pale para tij.
Atehere kishte plote qe ju gezuan keti arrestimi.
Edhe sot ka plot qe i gezohen arrestimit.
Do te doja qe te mos jen te njejtit.
Por,ajo qe me detyroj te beje kete shkrim nuk eshte as arrestimi i pare e as ky i fundit.
Arsyeja qendron krejt dikund tjeter.
Ne shkrimet e mia,me takatin tim ,tash e shume kohe mundohem me i shkapurite te keqiat qe po i ndodhin Kosoves.
Jo rralle u kritikova ,u shava e edhe u kercnova. Nuk hezitonin te me quanin me lloj lloj emrash.
Per qudi,ata qe dje betoheshin e perbetoheshin ne luften clirimtare ,sot kan fute koken ne zalle dhe nuk bezajne.
Jan bere Makush !
Dhe ,pikrishte kesaje kategorie edhe ju dedikohet ky shkrim.
Ju qe ne emer te Luftes ,me ndihmen e komandateve,dhe duke vrapu pas tyre si zagar te kqi ,bete pasuri ,moret pozita dhe besa edhe tituj,ku jeni sot!?
Ku jeni ju sekretare ,diplomat,profesor e nepunes qeveritar.
Ku jeni ju ministra e zvaendesministra!? Milioner e pronare firmash!?Ku jeni ju matrapaz qe deri dje betoheshit ne emer te Komandantit!?
Ku jeni ju ,qe ,ne emer te tij ,shanit e pergojonit njerez qe nuk mendonin si ju!?
Ju ,shoket e idealit e te luftes,ku jeni!?
Apo ,mos ndoshta,menduat se e kaluat lumin !!?
Ncuk!
Krejt kjo paftyresi e shokeve ,miqeve dhe njerezve qe ,kishin deshire te ishin afer Komandantit e te benin foto me te.Qe te thirreshin ne emrin e tij dhe te krenoheshin se e njohin.Qe,hiq pa shybe edhe i kan pa hajrin,sot jan bere memece.Jan bere te shurdher e te verber.
Jeni nje HIQ qe,e dij une,keni frige per veteveten.
E dini se kjo qe ka nise ,nuk ndalet lehte dhe shpejt.
Ju e keni radhen.Nuk ju shpeton as paraja e as pushteti nese veq ju ka mbete edhe ndopak.
Heshtja e juaj tregon me se miri frigen tuaj.
Por,si do qe te jete ,ne ju njohim edhe dje ,edhe sot .
Te tille ju do te mbeteni edhe neser.
Te pa dinjitet, servil, frigacak, lypsare e qyqare.
Jeni dhe mbeteni hija e zeze e ketij kombi.

s.b

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Noli, këtë poezi, thuhet që ia kishte kushtuar Zogut. Por, ç’e do që kjo sot u shkon tepër për karakterin e hiles dhe të tradhtisë komandantëve të Rognerit!, komandantit të çagllavices, komandantit të EHO Holding et Tele Point!

  MARSHI I BARABAJT</b)

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhën me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumëzhit, o zinxhir e kamçik, baterma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Tradhëtor, ti na nxive, na le pa atdhe,
  Ti na çthure, na çkule, na çduke çdo fè,
  Varfëri, poshtërsi, robëri ti na dhe,
  Derbeder, ujk e derr: Hosanna, Barabba!

  0 stërnip i Kainit, tepdil si bari,
  Ti na shtyp e na shtryth e ti gjakun na pi,
  Ti na ther e na grin e për qejf na bën fli;
  0 kokuth e lubi: Hosanna, Barabba!

  Në budrum, nëpër llom' e kufom' u mallkofsh,
  Në skëterrën, katran e tiran, u harbofsh,
  Me tam-tam e allarm' e me nëm' u shurdhofsh,
  Në zëndan mbretërofsh: Hosanna, Barabba!

  0 i çgryer, i zhyer, i vyer për hu,
  Turp-e-ndot-kundërmonjës të krusen mbi gju
  Dallkaukët, kopukët e turmat pa tru,
  Zëmër-krund-e-gërdhu: Hosanna, Barabba!

  Allalla, o rezil e katil, allalla,
  Shtroni udhën me hithr' e me shtok turfanda,
  Gumëzhit, o zinxhir e kamçik, batërma,
  Lehni, laro, kaba: Hosanna, Barabba!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...