Published On: 24 Dhjetor, 2015

Të njëjtë në qëndrimet si pozita si opozita, përkundër vendimit të gjykatës kushtetuese

Deputetët opozitarë po vazhdojnë të insistojnë që Qeveria duhet t’i tërheqë nënshkrimet nga marrëveshjet për të kthyer normalitetin në institucionet e vendit.

Deputetja e AAK-së, Teuta Haxhiu në Rubikon të KTV-së ka thënë se për t’iu kthyer jetës institucionale duhet që marrëveshjet në pako të tjetërsohen.

“Duhet të shkarkohet zotëri Meha i cili ka bërë një punë të keqe me apo pa dëshirën e tij”, ka thënë Haxhiu.
Ndërsa, Besnik Bislimi i Vetëvendosjes ka thënë se nga momenti i dyshimit të manipulimit kanë ndodhur disa gjëra që ia kanë hapur edhe më tepër sytë opozitës.
Ai ka thënë se është konsultuar me ekspertë dhe ka parë edhe hartat që i janë prezantuar ku shihej qartë se Kosova i ka falur territor Malit të Zi.
Por ata janë kundërshtuar nga deputete e pozitës të cilët kam thënë se raporti i DASH-it ishte fjala e fundit.
Deputeti i PDK-së, Bekim Haxhiu ka potencuar se opozita nuk i ka lejuar pushtetin që të flasë e as të debatojnë mbi demarkacioni me Malin e Zi.
“Nuk ka deputetë e politikanë në Ballkan që mund të interferojnë në politikat e Departamentit Amerikan të Shtetit , nuk ka të tillë. Nëse Mustafa apo Thaçi e kanë këtë fuqi atëherë ne duhet t’i përkulemi, por se besoj se e kanë këtë fuqi. Se vlerësimi i DASH-it është real dhe është se mbi bazën e kufirit që ka ndërhyrë NATO-ja në Kosovë dhe mbi bazën që KFORI ruan kufijtë e Kosovës. Por nuk na ka dhënë opozita mundësin ta themi këtë”, ka thënë Haxhiu.
Ndërkaq deputetja e LDK-së Alma Lama, tha se ajo çka po ndodh në Kuvend është lëndim i rëndë i demokracisë.
“Opozita ka tentuar që nëpërmjet forcës , nëpërmjet dhunë që ta kthej në një mjet politik për të arritur qëllimet e agjendës së vetë politik e që është një gjë e gabuar. Nuk ka asnjë institucion vendor apo ndërkombëtar përfshirë edhe qytetarët e Kosovës që ju thotë, po keni bërë mirë që keni hedhur gaz lotsjellës në Kuvend. Hedhja e gazit është vepër penale. Posedimi dhe hedhja është vepër penale dhe kjo thuhet në Kodin Penal”, potencoi Lama.
Lama ka shkuar me tutje duke akuzuar deputetët e opozitës së bashkuar se kanë dhunuar institucionin e Kuvendit dhe, sipas saj, kjo është një rënie e shtetit pasi institucioni kryesor nuk arrihet të sigurohet, duke theksuar se kush mund të sigurohet në Kosovë.
Edhe pse është vetë deputete e pozitës ka kërkuar dorëheqjen e kryeparlamentarit dhe organeve të sigurisë së Kuvendit.
“Çfarë nëse dikujt i hidhet në mendje të fusë një armë në Kuvend apo të bëjë një akt terrorist, një punonjës apo dikush tjetër ç’rëndësi ka kjo. Ne nuk kemi siguri për të siguruar institucioni kryesor të vendi e mos të flasim për mesazhin që është përcjell”, ka shtuar Lama.
Deputetja Haxhiu i është kundërpërgjigjur Lamës duke potencuar se lëndimi serioz i shteti nuk ka ardhur nga opozita por realisht ka ardhur nga marrëveshjet e nënshkruar nga Hashim Thaçi e Isa Mustafa.
“Veprimet tona ka qenë veprime të cilat brenda hapësirës së Kuvendit të lejuara e që ndodhin edhe në shumë vende të tjera, por në fakt këto që kanë ardhur nga kryeministri dhe zëvendësi i tij, pra marrëveshjet e nënshkruara nga ta nuk mund të ndodhin në asnjë vend tjetër. Askund nuk ndodh që të falet territori dhe të bëhet një minishtet brenda Kosovë”,
Alma Lama i ka akuzuar opozitën se po sillën si anarkistë dhe nuk po i besojnë institucioneve dhe shtetit të tyre. Ajo është mbështetur nga kolegu i saj Bekimi Haxhiu.
“Veprimet e juaja janë anarkiste, hedhja e gurëve në stacionin policor janë pamja me e keq që mund t’i ndodhë këtij vendi. Gazi lotsjellës, linçimi i qytetarëve, nxjerrja e njerëzve nga veturës dhe linçimi i gazetarëve që nuk mendojnë si ta dhe pamjet e Kuvendit nëpër gazetat me renome botërore i bëjnë dëm këtij vendi dhe janë realisht janë sinjal i keq dhe për investitorëve që dëshirojnë të investojnë këtu“, ka shtuar Haxhiu.
Në anën tjetër deputetët opozitarë janë ankuar se janë përjashtuar nga seanca pa pasur vendim për përjashtimin e tyre madje ata kanë deklaruar se asnjëherë nuk kanë parë vendimin e suspendimit të tyre.
Dhe kjo sipas deputetes Haxhiu ka ndodhur për të emëruar nëpër agjencione njerëzit e tyre dhe merren me burgosjen e opozitës vetëm për shkak të kauzës për mbrojtjen e shtetit.
“Shihni ata emëruan në bordin e AKP dy njerëz partiakë, sepse aty janë tenderët aty është korrupsioni. Ne kemi dështuar si shtete korrupsioni për ditë po lulëzon dhe asnjëherë nuk ka pasur gatishmëri për ta luftuar korrupsioni dhe krimin e organizuar dhe merremi me deputetë të opozitës të cilët kanë një kauzë për ta mbrojtur territorin e këtij vendit, dhe asnjëherë nuk do të lejojmë që këto marrëveshje të kalojnë dhe vetëm nëse tërhiqen kthehemi në Kuvend“ .
Por Alma Lama i ka quajtur këto kauza fiktive dhe anarkiste. Kjo edhe nxiti reagimin e deputet Bislimi i cili tha se Lama nuk ka ide politike por terma denigru
Pjesw nga emisioni:

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...