Published On: 10 Maj, 2016

Të gjithë dakord për reformën, vetëm ambasadorët paskan qenë kundër

Duaket se të gjitha palët politike janë dakord për reformën në drejtësi.

E mergjithatë ajo pret ende që të miratohet në Parlament.

Sot ambasadorët e BE dhe të SHBA në Tiranë bënë një tur vizitash me deputetët e Partisë Socialiste dhe të LSI.

Pas takimit Edi Rama u shpreh se “Dera nuk është Partia Socialiste sepse ne këtu jemi të hapur për të realizuar reformën në drejtësi. Të ishte për ne, do të ishte e votuar. Erdhën këtu jo sepse duan qeverisjen e vendit, as për drejtimin e PS-së, por sepse përfaqësojnë SHBA-në dhe BE-në, që në nivelet më të larta janë të interesuar për këtë reformë sepse është reformë historike që është në interesin jo vetëm të Shqipërisë, por edhe të BE-së”.

Gjithashtu edhe kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, deklaroi se “qëndrimi i partisë sonë është shumë i qartë, në mbështetje të reformës në drejtësi”.

“Jemi të qartë se duhet mbyllur, nuk ka asnjë moment të pakapërcyeshëm dhe asistenca e ndërkombëtarëve është ndihmë e jashtëzakonshme për kalimin e ngërçeve”, tha Vasili.

Sakaq Lulzim Basha theksoi nga Fb se “Kredibilitetin për të çuar në fund reformën në drejtësi që nuk mbron, por ndëshkon korrupsionin e ka PD-ja në bashkëpunim me partnerët ndërkombëtare.?#‎Shqipëria? më mirë pa Edi Ramën”.

Pra duket se janë “Të gjithë dakord për reformën! Dmth, kundër paskan qenë vetëm…ambasadorët”, shkruan me ironi gazetari Lutfi Dervishi në Fb.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...