Published On: 7 Janar, 2016

Të gjitha vrasjet zanafillën e kanë nga boshti antiRugovë LPK-DEMAQI-QOSJA…

 • “Të gjitha vrasjet që kanë ndodhur që nga Ali Uka, Ilir Konushevci dhe Ahmet Krasniqi në Shqipëri dhe deri tek e fundit në Kosovë janë rezultat i bashkëpunimit të këtij boshti”, thotë Tahiraj.

saim-tahiraj114

 Intervistë me Saim Tahirajn

 

Dy klanet e mëdha mafioze, dhe të krimit të organizuar ai i Xhavit Haliti dhe i Ibrahim Kelmendit, pritet që brenda një kohe të shkurtër të shkojnë drejt përplasjeve, nëse do të jenë me fat që të mos ketë viktima, ata nuk do të shpëtojnë pa u ndëshkuar nga drejtësia. Kjo duket çështje kohe.

Për të komentuar akuzat e ndërsjella, ku secili grup dëshmon për tentativa dhe kurthe vrasjesh, shqiptari.eu bisedoi me z.Saim Tahirajn, ish bashkëpunëtorin e ngushtë të heroit kombëtar Sali Çekaj, dhe njërit prej figurave më të lavdishme të luftës.

Akuzat janë aq morbide dhe të falsifikuara, sa që Kelmendi nuk kursen nga asnjë akuzë LDK-në dhe me këtë edhe Rugovën, ndërsa në LDK, të gjithë heshtin, por jo edhe veprimtarët e saj të devotshëm, ata që sot njihen si rugovist të vërtetë.

 

 Arenë gladiatorësh

 

Tahiraj, i cili duke qenë për dekada në Zvicër njeh nga afër edhe veprimtarinë e anëtarëve të LPK-së, dhe në shumë raste ka dëshmuar publikisht se si ata përvetësuan apo e vunë në kurth opinionin publik me gënjeshtra se ata ishin organizator të UÇK-së, se ata kryen aksionet e para që nga vitet e hershme të ’90-ta dhe deri tek kryegënjeshtra se ata e çliruan Kosovën, duke provuar t’ua mohojnë meritat heronjve të vërtetë dhe vetë NATO-s, e me këtë edhe SHBA-së.

“Skena politike në Kosovë nga çasti në çast po ashpërsohet, ajo tani po kalon në një arenë gladiatorësh ku dyluftimet kanë filluar me një ashpërsi të paparashikueshme duke e akuzuar njëri tjetrin me akuza dhe kundër akuza për vrasjet atyre që tani e 16 vite janë heshtur nga vetë ata”, thotë Tahiraj për shqiptari.eu.

Tahiraj thotë se këto klane jo vetëm që heshtën vet, por i detyruan ta bëjnë këtë edhe të tjerët, e nëse dikush nuk heshti, atëherë ai ekzekutohej.

“Jo vetëm që është heshtur, por edhe ata pakë individë që kanë pasur guximin të flasin apo të shkruajnë janë likuiduar brenda nate – disa prej tyre, ndërsa të tjerët janë kërcënuar me vdekje”, thotë ai.

Ai këto dëshmi dhe akuza të këtyre klaneve i sheh edhe si rezultat i krijimit të Gjykatës speciale, që pritet të ndodhë brenda një kohe të shkurtër, përkatësisht funksionalizimi i saj, që do të përcillet me arrestime.

Kosova tashmë ka miratuar ligjet e nevojshme për funksionalizimin e saj, por protestat dhe dhuna e vazhdueshme e kanë shtyrë edhe për disa muaj, nënshkrimin e marrëveshjes Kosovë-Holandë për vendosjen e gjykatës speciale dhe të burgosurve, si dhe për veprime të tjera që ndërlidhen me këtë.

“Tani pasi që situata më nuk është si më parë, por ka shpërthyer të gjithë rrathët e bllokadës, janë shtuar zëra që publikisht i demaskojnë ato, fatmirësisht. Fillimi i gjykatës speciale po afrohet dhe sa më afër po vjen lufta e gladiatorëve ashpërsohet në arenën e përgjakur kosovare, duke akuzuar njëri tjetrin për vrasje në mënyrë që fajin për vrasjet që kanë ndodhë t’ia hedhin njëri tjetrit dhe kështu mendojnë se do shpëtojnë”, thotë ai.

Tahiraj me mllef flet, kur thotë se janë ata që padrejtësisht, apo në mënyrë jo demokratike ndodhen në krye të LDK-së, dhe që heshtin edhe përballë akuzave të rënda dhe të turpshme të këtyre figurave, që aq shumë i sollën vuajtje shqiptarëve dhe Kosovës.

“Në gjithë këtë luftë gladiatorësh për çudi udhëheqja uzurpatore e LDK-së po heshtë, dhe heshtja e sajë për shumë ke është e çuditshme, ndërsa për ata që kanë qenë në rrjedhat zhvillimeve politike që nga viti 1993 është normale, madje shumë e thjeshtë”, dëshmon ai.

 

Boshti i të keqes LPK-DEMAQI-QOSJA-BAKALLI-BUKOSHI

 

Tahiraj mendon se e gjitha kjo situatë e ka një zanafillë, në krye të së cilës qëndrojnë projektues të një platforme antiRugovë, e cila përbëhej nga katër figura tejet karizmatike dhe të pakompromis për pushtet dhe nga LPK-ja. “Fillimi i këtyre skenarëve nis po nga viti 1993, nga boshti famëkeq LPK-DEMAQ-QOSJA-BAKALLI-BUKOSHI. E tërë strategjia e tyre ishte shkatërrimi i presidentit Rugova dhe i LDK-së”, thotë ai.

Ai madje meritat për të gjitha vrasjet politike ia jep, po këtij boshti të përmendur. “Të gjitha vrasjet që kanë ndodhur që nga Ali Uka, Ilir Konushevci dhe Ahmet Krasniqi në Shqipëri dhe deri tek e fundit në Kosovë janë rezultat i bashkëpunimit të këtij boshti”, thotë ai.

Madje shumë prej vrasjeve nuk do të kishin ndodhur sikur, Bujar Bukoshi të mos e financonte LPK-në në emër të luftës me shuma të mëdha parash. “Të gjitha ato para me shuma marramendëse që ju dhanë LPK-së nga Bujar Bukoshi në emër të luftës dhe sabotimin e vijës institucionale që edhe vetë ishte njeri ndër themeluesit e saj (LDK-së), janë dëshmia më e mirë për këtë lidhje tragjike për popullin tonë”, thotë Tahiraj, i cili së bashkuë me vëllezërit ishte pjesë e pandashme e organizimit të luftës, gjithnjë duke mbështetur vijën institucionale.

Tahiraj ishte në krye të organizimit të guerilës në diasporë dhe pjesërisht në Kosovë, së bashku me Sali Çekajn, dhe në nderim të tij ka themeluar me mbështetës të tjerë Shoqatën Sali Çekaj në Zvicër, kryetar i së cilës është. Ndërsa, i vëllai Samiu ishte së bashku me Sali Çekajn në përgatitjen e grupeve të para të luftës në Shqipëri.

Ai pohon se LDK-ja, përkatësisht kreu i saj, duke heshtur ndaj gjithë këtyre vrasjeve dhe akuzave, po tregon se është pjesë e boshtit të përmendur famëkeq. “Tani 16 vite pas lufte nuk ndodhi as edhe një zbulim i këtyre vrasjeve edhe pse filluan mu në mes të Tiranës dhe përfunduan në Kosovë. Kjo tregon mirë lidhjen fortë strukturore të këtij boshti dhe pushtetit në Shqipëri, andaj edhe heshtja e kreut uzurpatorë të LDK-së është krejtësisht normale se është pjesë e këtij boshti famëkeq”.

 

Të hetohen fondet Vendlindja thërret dhe 3 përqindëshi

 

Tahiraj mendon se për ti dhënë fund dilemave për të gjitha vrasjet, patjetër duhet ti hetojë dy fondet e financimit, dhe krerët e tyre. “Nëse gjykata Speciale me të vërtetë don me i zbulue përfundimisht edhe të gjitha vrasjet politike duhet domosdoshmërisht ti hetoj të dy fondet, Vendlindja Thërret dhe fondin e qeveris Bukoshi i njohur si fondi i 3 Përqindëshit, sepse burim i vrasje është aty. Për shumë shuma marramendëse askush nuk dinë se ku kanë shkuar, kur e dimë se në çfarë mjerimi u zhvillua lufta në Kosovë”, përfundon Tahiraj bashkëbisedimin për shqiptari.eu.

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Lumjani thotë:

  Te gjithe te siperpermendurit qe cek zoteria, me pare se atdhetare, jane enveriste te kallun.Ata edhe sot japin jeten per xhenazen e Enverit dhe u kane marre jeten te tjereve per Enverin.Kosova per ta eshte ne plan te trete.Enveri mbi te gjitha.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(2)
 2. Milazim shala thotë:

  Vetem fjal joky jo an I vrau p.o. si poduket vet Jan autor keta qe dalin ne sken qe e fajsojn Dikan

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(3)
 3. Baki Ymeri thotë:

  Përshëndetje autorit të kësaj analize briliante publicistike!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...