Published On: 23 Janar, 2016

Të fola në emër të heshtjes

 

Shqiponja Axhami

 

1

 

Mua nuk më tremb

çasti i kthintë

Kur një shën Thoma në emër të fatit

Shkul pendë shqiponje

Sepse unë jam e bindur

Se lart është gjithmonë

një fole me vezë në krisje

Në emër të dëshirës

2

Të fola në emër të heshtjes

robërit e heshtjes jana fata

veshur me molusqet e ujëvarave

në pritje…

Ne jemi delir i tyre…

një sakson xhazi në blunë e pritjeve…

 

më pas shkruajta një vizë mbi pluhur

vështrova mbi të lëvizjen e një brumbulli

pikturova pusin e trëndafiltë

rreth tij vargjet e orkideve

grinë e reve e bëra kohë

befas mu hap mbi inde

si një llavë e zjarrtë bindja

dhe u zotova para çdo gjëje të thjeshtë

pjekjes së bukës

kositses së barit

penelatës

pentagramit

u binda se e përbëra është

shumësia e të thjeshtave…

kështu fillova të të flas në emër të heshtjes

thelbi i së cilës është e përkryera në lëvizje

dhe ne të dy dëshmi të një perëndimi të sermtë

ku fundi nuk është aspak i frikshëm…

 

3

 

Matanë në barin e veshur me dërrasë bliri

gumëzhijnë zëra …

janë burra vetmitarë

fikin kubenë e mendimit

në filxhanin e ponçit…

Kuarci i oxhakut ngrohet ngadalë

nga një dru i ashpër hijesh…

por kjo se bën të paqenë luleshtrydhen e egër

çvirgjërohen mbi të të gjitha instinktet

e një qytetërimi tjetër

ku varret tona do jenë të vogla

sa duart e foshnjave

rrathët e pluhurit rreth tyre

do enden si fllad i butë në një univers të gjelbër…

Ndaj trekëndëshi i të gjithës

mbetet një luftë e butë

si shiu me polenin mbi petal

pakëz ponç

një luleshtrydhe e egër

dhe një pingërim agimi

nëpër të cilin e veshur me mëndafsh

vjen Vetja në bërje…

Matanë në barin veshur me dru bliri

Dëgjohet zhurmë…

4

Një ditë dëshira e duarve

zë vend mbi të verdhën e portokajve

lulkat që pasqyrohen në një pellg mërzie

zigzaget e insekteve

puplnajën e një shpendi mbi shtyllë

do e kuptosh brenda një minute

që e gjitha që jetove

është një e thjeshtë, prej fruti

mbi të cilin patjetër

duhet të parafytyrosh

sytë e errët të dashurive

gugutjen e një urrejtje në ikje

tradhtitë e përbotshme

varfërinë dhe ngopjen

të vdekurit, të gjallët

të gjithë kërmat që të nëpërkëmbën

të gjithë temjanin e një guximi të skajshëm

dhe fruti do jetë prapë aty

i fishkur… në sosje

mbi një re të vogël bari

Në stinën e portokajve

me një lutje si këmbëz blete mbi buzë…

 

 

 

5

 

Bie puls i natës

nëpër damarë të purpurt nudosh

Oh mjellmë blu e qiellit

lahu mbi detë, zbrit

Fari ka kohë pret

rrathët e pendëve të tua

për të marrë tutje

 

 

6

 

Ka qenie të vogla që na vështrojnë

Janë lulet e padukshme të erës

Me sy të vegjël, më gojë të vogël

Më kërshërinë e madhe

Që të na imitojnë

 

erërat puthen

erërat dashurohen

erërat çmenden ……

………………………………

erërat i urrejnë shtëpitë

…………………………..

 

7

 

Lulëzat e një shege bien dëborë e purpurt

mbi pluhurin e rrugës

 

mbi gjirin e zbuluar të një prostitute

Natyra është e drejtë….

Lulëzat bien

pistili flakëron në një ngadhënjim fruti

me fytyrë njeriu…

8

Fantazmat bëhen të buta

hanë mollë

në kthinën ku njerëzori ka lëshuar këmishët

mëkatohet mbi dërrasën e palmës së egër

Fantazmat bëhen të buta

qeshin

Ikin duke na vënë mbi buzë

copëza lulesh

 

9

 

Si qengji që pushon mbi gjinjë

pafajësi e çdo qasje

Je një lot i vogël i kuq

ngop çdo idhtësi si musht i hardhive

që shtypin virgjëreshat e fshatit të largët

……………………………………….

 

10

 

– Polinë hesht…

vetëm heshtja i shkon buzës tënde

që kthehet në lundër

vozit nëpër zemrën e një liqeni të ngrohtë

vetë Zotin…

duke e kthyer për disa orë në Njeri.

më pas mbi gjinjtë e tu të bardha

ai ngjitet mbi re

duke qarë…

Polinë hesht…

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...