Published On: 18 Qershor, 2016

Të arrestohen për tradhti kombëtare Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Murat Meha, Kadri Veseli… shitjen e territorit Malit të Zi

 • Prokuroria duhet ta hetojë edhe ish presidenten Atifete Jahjaga, e cila jo vetëm nuk mori masa për pengimin e kësaj tradhtie të humbjes së 8.2030 hektarëve tokë, por përkundrazi i krijoi buxhetit të shtetit humbje, për të krijuar një vendim të rrejshëm.
 • Kadri_Veseli_PDK

Më në fund po zbulohet mashtrimi dhe tradhtia e madhe për kufirin, demarkacionin me Malin e Zi. Por, tani hallin e ka pushteti se si ta mbulojë turpin e tradhtisë.

Por, si do ta mbulojnë këtë turp ata dhjetëra e qindra analistë si Halil Matoshi dhe të tjerë që e përkrahnin qeverinë dhe thoshin se protestuesit nuk kishin të drejtë as për demarkacionin.

E qartë që protestuesit dhe partitë kishin motive të tjera, dhe ato i kemi shpjeguar të gjitha. Por, çështjet e fatit të territorit nuk duhet të ngatërrohen në asnjë ligjërim, e lëre më në vendime, siç bënin këta analistë dhe vetë pushteti.

Por, çështja është se demarkacioni pra territori nuk mund të ngatërrohet me asnjë lloj qëllimi, që mbron dhe rezulton me interesa të ngushta të individëve.

Si kemi shkruar dje tash hallin PDK-ja e ka si ta mbulojë turpin dhe tradhtinë e Thaçit me demarkacionin.

Pra, si ta bëjë në atë mënyrë që të mos hetohet Thaçi nga drejtësia, që të mos i kërkohet llogari

Po, kush do ta hetojë ish presidenten Atifete Jahjaga, e cila jo vetëm nuk mori masa për pengimin e kësaj tradhtie të humbjes së 8.2030 hektarëve tokë, por përkundrazi ndërmori një operacion tradhtie, duke krijuar një komision ndërkombëtar, i cili do të mbulonte turpin e Hashim Thaçit, Isa Mustafës dhe të kryetradhtarit Murat Meha, dhe të ndihmësve të tyre.

Ky komision krijoi edhe shpenzime prej qindra mijëra eurosh, të cilat i pagoi Qeveria e Kosovës.

Njësoj siç u veprua me hetimin kinse të ‘vetëvrasjes’ së Dino Asanajt, ndërkombëtarët morën paratë, krijuan dosjen e re, dhe e mbyllën çështjen siç deshën pushtetarët, dhe sigurisht kjo dëshirë është plotësuar duke shpenzuar miliona euro të tjera nën rrogozë. Dhe kjo është një çyshtje më vete që duhet të hetohet, keqpërdorime dhe abuzime dhe krim tjetër.

Pra, ky proces na zbuloi grupin më të madh të tradhtarëve që ka njohur ndonjëherë historia, në bashkëveprim të hapur, dhe duke kundërshtuar faktet dhe dokumentet gjeografike, historike, ë i kishte Kosova, dhe të cilat i kanë prodhuar institucionet e atëhershme të Jugosllavisë komuniste, pjesë e së cilës ishte me status autonom të plotë që nga 1974-ta, dhe po ashtu me kokëfortësinë më të madhe refuzuan edhe rezultatet shkencore të prodhuara veçmas nga dy gjeografët kompetent Florim Isufi dhe Shpejtim Bulliqi, ligjërues në katedrën e gjeografisë në UP. Shpejtimi po ashtu është pjesë e Grupit Parlamentar të LDK-së. Si ndihen sot dhe në vazhdim më shumë se 80 deputetë shqiptarë, të cilët kurrë nuk e ngritën zërin për të kërkuar të vërtetën për kufirin.

Si do të ndihen ata shqiptarë, gazetarë, media, botues dhe mashtrues që nuk donin t’ia dinin për kufirin, por vetëm për pushtetin, dhe këtu hyjnë thuaja të gjitha mediat pa përjashtim, përveç atyre zërave atdhedashës dhe intelektualë që nuk iu nënshtruan vullnetit të pushtetit, vullnetit të mafisë dhe bandave.

Por, edhe dorëzimi i këtyre bandave është një shenjë e mirë, e shthurjes së mafisë shtet, në krye me Hashim Thaçin, Kadri Veselin, Xhavit Halitin, dhe banditin e fshehtë Isa Mustafa, që është shndërruar në levë të tyre.

Në zyrën e Isa Mustafës, dhe jo vetëm njëherë, pasi edhe nëpërmjet anëtarëve të tjerë të Qeverisë, ishte informuar dhe i ishin vënë në dispozicion të gjitha dokumentet e nevojshme, dhe po për këtë gjë është kritikuar me kohë.

Tani është momenti jo vetëm që të pengohet plotësisht kjo tradhti, që u bë më e qartë me thyerjen e grupeve kriminale brenda PDK-së, me arrestimin e Azem Sylës, por të shkohet gjer në fund.

Opozita nëse e ka sinqerisht duhet të kërkojë me ngulm tani krijimin e një komisioni parlamentar për hetimin e punës së Komisionit Shtetëror për Demarkacionin me Malin e Zi, dhe për hetimin e të gjitha strukturave të shtetit, që çonin në faljen e territorit të Kosovës, gati një për qind të tij Malit të Zi, dhe më shumë se 0.5 % i është falur Maqedonisë, dhe po aq pritet ti falet Serbisë  nga këto struktura pro serbe në pushtet, duke e çuar tkurrjen e territorit në rreth 2 %.

Sigurisht se Hashim Thaçi është shantazhuar ose ka pasur në plan zbatimin e ndonjë projekti të madh për të përfituar më pas miliona e miliona euro nga falja e territorit malit të Zi, ndërsa për me Maqedoninë, është e qartë se ai është shantazhuar me videot e incizuara në pufet që i vizitonte në Shkup, ku në vend të një territori prej 200 hektarëve, iu dhanë Maqedonisë mijëra të tjerë.

Tani është koha për të nisur kërkimin e llogarive, që Prokuroria e shtetit të nisë të hetojë sipas Kodit Penal të Kosovës, Hashim Thaçin, Isa Mustafën, Kadri Veselin, Murat Mehën dhe të tjerët të përfshirë në faljen e territorit Malit të Zi, që në fakt i bie shitje territorit për pastrim dosjesh të Thaçit apo përfitim milionash ku shpërblimet do ti kishin edhe këta bashkëpunëtorë në krim.

Isa Mustafa edhe nëse nuk ka përfituar dhe nuk do të kishte përfituar asgjë nga kjo, ai e ka mbrojtur me këmbënguljen më të madhe ndryshimin e kufijve në dobi të Malit të Zi, duke deklaruar dhe garantuar si kryeministër se Kosova nuk do të humbte asnjë centimetër katror, dhe këtë e ka bërë i vetëdijshëm, pasi ka qenë siç argumentuam tejet i informuar me të vërtetën e kufirit.

Nëse Prokuroria e shtetit nuk e bën këtë, atëherë, duhet ta dinë drejtues të saj, se edhe ata kanë bërë dhe po bëjnë në vazhdimësi krim, pasi në mënyrë pasive po e lejojnë grupin kriminal të fal territore, dhe se për këtë jo shumë larg do të hetohen.

Nuk ka vepër penale më të rëndë në asnjë shtet të botës, se sa kur kapet një politikan duke i falur territor një shteti tjetër. Përveç që është tradhti dhe turp, kjo është kryevepra e krimit të organizuar.

SHQIPTARI.Eu

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Patrioti thotë:

  Une isha ushtar i UCK. E dij me cfare sakrifice e kemi fituar kete liri. Ju qe po i shpallni tradhetar keta njerez qe i njoh mire, a mos jeni ma patriote…shume dyshoj. Po tw mos ishin sponzoret e luftes dhe ata qe sot po mbrojne kete kufi, per juve dhe mua pasha bacin, sonte na kish hanger dreqi po leni keto sene e luftone naj korrupsion e nepotizem brenda juve vet se as ju hiq ma te mire nuk jenu vec llafe kenu

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(3)
 2. Xhafa thotë:

  Keta jan tradhtare. Te gjith ne burg. Voten ia kam dhane Isa Mustafes,Vjosa Osmanit,Sabri Hamitit, Naser Osmanit dhe Agim Ademit. Kurre ma perpos Vjosa Osmanit. Do te shofin keta ne zgjedhjet e ardheshme se qfare gabimi kan bo.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 3. Elez Hajdari thotë:

  Per keso rastesh , kompetencat i ka pas presidentja e zarfit z. Atifete jahjaga, permes kryeprokurorit te shtetit, por ne te gjithë e dim se z.Atifete ka qen kompromos paqrtiak dhe nuk ka pasur guxim , keshtu qe tash barren e tradhtisë e bartë Komisioni qeveritar qe ka marr pjes ne Demarkacion ne krye me Murat Mehen. Kerkesen per ketë duhet ta bëjë Presidenti permes Aleksabder Lumezit i cili nuk po don me ba . Aleksander Lumezi vet nuk ka guxim me kerku llogari ndaj kreut te shtetit sepse merr kuptimin e PUÇIT.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(1)
 4. Basri thotë:

  Prokuroria e shtetit duhet të veproi me njëherë hetimet. Kjo çështje duhet të ndriqohet sa më parë.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...