Published On: 26 Gusht, 2016

Tash Kosova e harroi emrin shqiptarë

Zef Pergega

“…Ajo shiti…shiti gjakun, shiti dheun, hej aga, shiti zjarrin nen dhe. Ate grusht toke shqiptare ua fali serbeve ne emer te tradhetise. Tash tadhetia derdhet sheshit si vena e rrushit se mbret u ba karabushi…”
Shqiperia fle nen gjethet e rrenjeve te maruanes e kocet e bosave trashen si mezave te patredhur. Shqiperia me kohe, vite e shekuj ka mbajtur emrin e shqipeve po ne kolltuk ka ulur korbat e shitjes. Kane pi gjak si rricnat, po nuk plasin. Asnje fjale per Kosoven, vetem manifestime mediatike me teh thike!
Amerika e la ne harrese Kosoven, me sakte qeverisja demokratike. Tash ne Kosove eshte konsoliduar hierarkia e fisit tim. Si erdhi kjo hierarki?! Po Serbet e nuhaten te paret shkaterrrimin e Jugosllavise. Ata e dinin se e dhe shqiptaret do te ngrihen. Pjesa e mire de rroke pushket e do te dale ne mal dhe ne mal ne saje te tradhetise do ti lere kockat. Ata, disa jo te gjithe, pra nje grup fisi fshati do te zbrese ne qytet dhe do te zere karriken e perandorit. Me keta do te beje marrveshje Serbia. Ne tv dhe ne gazeta do te shfaqej me fytyre te vranet e ne prapaskena do te jene dhe homoseksuale po te paraqitet nevoja. Rendja drejt pushtetit pa perfunduar lufra dhe pa varrosur heronjt dhe te renet eshte tradhetia me e madhe qe u be lirise se Kosoves. Liria e Kosoves eshte nje liri e shtirur. Francezet te lidhur me Serbet i pane mire luftetaret qe e kaluan Uren e Ibrit drejt pushtetit ashtu me kapota me balte e grushtin lart.. keshtu ata e mbyllen uren dhe bashkuan serbet etnike te beheshin bashke qe neser te shpallnin republiken etnike te asocacionit me shumice serbe. Shiko jaran! Kosova u shpall shtet multi etnik, po multi entniket ne republiken e asocacionit si do ti kene te drejta, lirite dhe shtepite, femijet , punen dhe familjen?!
Amerika e la ne harrese Kosoven se Kosova la ne harrese vetveten. Serbet e kane bindur me propagante e me qese Ameriken dhe Europen se Shqiptaret jane komb i dhunshem, jane turq dhe jane hakmarres. Madje ata u jane shprehur kongresisteve dhe senatoreve amerikane se jane te gatdhen ta pranojne Kosoven po ju lutem na hiqni friken e hakmarrjes. Shqiptaret do te na djegin si mijte, prandaj duam garanci nga Amerika dhe Europa. Keshtu Amerika dhe Europa ra dakort te formohen asocacionet e komunave serbe ne token shqiptare. Si u bene ato shumice kur nuk ishi?. U bene se u mbodhen ne very se aty eshte xheherori. Pse nuk kerkon qeverisa mbreterore e Kosoves kthimin e serbeve dhe garantimin e jetes dhe lirise se tyre ne shtepite dhe tokat ku ata ishin ne kohen eTitos?!
A ka pare njeriu, kosovari apo shqiptari ndonje tekst marreveshje me Serbine te jete i botuar?!. Paradoksi me i madh politik! Si ka mundesi te besh marreveshje me nje njeri qe te thote: “nuk te njoh, nuk ta di emrin!” Serbia ka korruptuar nje lob te madh ne Parlamentin Europian dhe ne Organizaten e Kombeve te Bashkuara. Per te larguar vemendjen nga dollaret qe marrin shpikin projekte ngaterresash mes shqiptareve pozite opozite! Dhe shqiptare i shkojne pas me vrull karvani te se keqes.
Pra sot u krijua shteti me i ri dhe me i vogel ne bote: Shteti Serb i Asociacionit. Me sakte kutia e helmit. Shiten pra kufirin me Malin e Zi. Neser do te shesin me shume se tokat e komunave serbe, kufirin me Serbine, madje me vone me Maqedonine. Atehere kur kuji tu kete hyre ne palce do te ngrihen kosovaret te bashkohen me Shqiperine. Kete don edhe politika shqiptare. Sidomos ajo jugore Nuk don nje teritor te madh te Kosoves, mundesisht sa me te vogel ne menyre qe elementi kosovat te jete i nenshtruar dhe jo kryelarte. Pra te ia kete nevojen Shqiperise dhe te jete i ushqyer jo me buke po me friken e lepurit ne bark te gllaberitjes. Politikanet kosovare do te behen pula para politiakaneve te Shqiperise, dhe keshtu lufta e gjelave kosovare do te jete e humbur. Sapo te arrihet kjo ish Presidenti serb nuk ka nevoje te vije me ne Shkoder dhe te pajtoje shqiptaret! As me pak dhe as me shume politika shqiptare dhe ajo kosovare mbas dy vitesh do te sjellin ne trevat tona nje situate te ngjashme me vitit 1913.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...