Published On: 20 Janar, 2016

Tani Kadrija i del në ndihmë Lushtakut, i kërkon ti bashkohet edhe Amnesty International

  • Pas raportimeve në media se është përkeqësuar gjendja e Sami Lushtakut, i cili aktualisht është në grevë urie në burgun e sigurisë së lartë në Dyz, ka reaguar Kryeparlamentari Kadri Veseli. Ai ka kërkuar që organizata Amnesty International të sqarojë nëse janë shkelur të drejtat e Lushtakut.

Ja çfarë thotë Veseli në reagimin e tij.

Jam i shqetësuar nga raportimet në media, të cilat flasin, se si pasojë e grevës së urisë, është përkeqësuar gjendja shëndetësore e z.Sami Lushtaku, Kryetar i Komunës së Skënderajt dhe ish komandant i njohur i UÇK-së.

Të drejtat dhe liritë e individit janë të pacenueshme në Republikën e Kosovës. Kërkoj nga institucionet përkatese, si dhe raportuesit e pavarur të shoqërisë civile si KMDLNJ dhe Amnesty International që të qartësojnë nëse në rastin e z.Lushtaku këto të drejta dhe liri nuk janë respektuar.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...