Published On: 23 Mars, 2016

Taksisti refuzoi të merrte një valixhe me eksploziv

Tre terroristët që organizuan sulmin në aeroportin e Brukselit kishin rezervuar një furgon në kompaninë e taksive që kishin thirrur për t’i transportuar në aeroportin Zaventem. Por në vend të saj, kompania u kishte dërguar një autoveturë.

Taksia që mbërriti në rrugën Maks Roz, nuk i merrte të katërta bagazhet që vëllezërit Khalid dhe Brahim El Bakraui dhe të Naxhim Lashraui, i kishin mbushur me eksplozivë dhe gozhdë.

Për këtë arsye taksisti kishte refuzuar njërën prej tyre. Terroristët nuk e kishin lënë as t’i prekte valixhet dhe për fat të mirë, kishin pranuar që ta linin njërën në shtëpi.

Pak orë pas shpërthimeve taksisti kontaktoi me policinë. Ai u tregoi vendin ku i kishte marrë terroristët. Në adresën e dhënë prej tij, në rrugën Maks Roz, në Shaerbek, policia gjeti edhe bombën e katërt.

Nëse kjo bombë artizanale do të kishte mbërritur në Aeroportin  Zevantem, bilanci i viktimave do të ishte më i rëndë.

Për fat të mirë kompania e taksive e kishte keqkuptuar kërkesën e tyre dhe në vend të furgonit u dërgoi një autoveturë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...