Published On: 14 Tetor, 2016

Takimi sekret i Ilir Metës me ekstremistin grek Jorgos Surlas

Arben LLALLA

Kryetari i LSI-së u takua me kryetarin e shoqatës “Dëshmorët e luftës së 1940” të cilit i premtoi ngritjen e 8 mijë varreve greke në Shqipëri Nga Arben Llalla Kryetari i LSI-së, Ilir Meta, ka mbajtur sekret një takim të rëndësishëm që ka kryer gjatë vizitës tre-ditore në Greqi. Zoti Meta është takuar atje edhe me Jorgos Surlas. kryetarin e shoqatës “Dëshmorët e luftës së 1940” dhe përfaqësues të tjerë të kësaj shoqate. Por nuk është publikuar asnjë e dhënë nga stafi i tij, për këtë takim jo pa rëndësi me kreun e një shoqate që mban ende në fuqi ligjin e luftës mes dy vendeve. Takimi i delegacionit të Ilir Metës me përfaqësuesit e shoqatës ekstremiste greke që pretendon të ndërtojë rreth 8.000 varre boshe të ushtarëve greke të vrarë gjatë luftës italo-greke, u zhvillua në ambiente të mbyllura dhe larg mediave shqiptare. 27.al ka mësuar se kryetari i Kuvendit të Shqipërisë, Ilir Meta, e ka garantuar përfaqësuesin e shoqatës greke se shumë shpejt ai do të ndikojë për marrjen e vendimit për nisjen e ndërtimit të varrezave të ushtarëve grek në Shqipëri. Në atë takim mësohet se Meta ka premtuar se më 28 tetor do vendosë lule tek varrezat greke në Bularat. Kreu i kësaj shoqate, Gjeorgjios Surlas ka qenë deputet i Kuvendit të Greqisë 1981-2007 me partinë e djathtë Demokracia e Re. Në vitin 1990-1992 ishte ministër në qeverinë e Konstandin Micotaqit, ndërsa në vitin 2007 ishte nënkryetar i Kuvendit të Greqisë. Sot është kryetar i shoqatës “Dëshmorët e luftës së 1940”. Në fotografitë që 27.al publikon sot, duket edhe një detaj i rëndësishëm, në dhomën ku zhvillohet takimi mungon flamuri shqiptar përkrah atij të BE-së dhe Greqisë. Një tjetër detaj i vizitës së Metës në Greqi është edhe një fjalim i munguar i tij në në Kuvendin e Greqisë ashtu siç e do tradita demokratike. Me sa duket, Ilir Meta është pritur nga zyrtarët grekë më shumë si kryetar i LSI-së se sa si kryetar i Kuvendit të Shqipërisë. Në cilëndo cilësi që Meta të ketë zhvilluar vizitën në Greqi, do të ishte e udhës të japë sqarime rreth takimit sekret, çfarë i kërkuan dhe çfarë iu premtoi ekstremistëve grekë që vazhdojnë të mbajnë në fuqi ligjin e luftës mes dy vendeve.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. KOMENTI IM ESHTE SIC KAM THEN DHE ME PAR ILIR META ISHTE GREKOMAN POR PER FAT TE KEQ KA LINDUR SHQIPTAR, KY TRADHETAR SI DHE SHUM GREKOMANE JAN TE REZIKSHEM PER POPOULLIN SHQIPTAR, DUHET QE TE PASTOHEN DALLAVERAXHUNJT NJER PA VLERE KOMBETAREM JAN KANCER KOMBETAR,

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Njerezit e varfer qe vijne nga vende te ashtuquajtura;SHPREHJE GJEOGRAFIKE,te cilat nuk kane
  nje tradite te mirefillte cerimoniale ndershteterore;natyrisht qe hutohen si pulat e lagura.
  SHikoni proletarin e vjeter ILIR META,i cili tere jeten ne rinine e tija ka vuajtur per buken e gojes ose
  e shumta e mbeshtillte buken e drekes me leter mes te cites gjeje vetem nje cope djathe sa dy gishtat
  e dores.As me shume e as me pak.As nje koker qepe nuk e shtonte dot.Por tani,meqene se eshte bere i pasur me para(ne menyra te ndyshme) i duket vetja se ka mberritur standarte nderkombetare.
  Por,kompleksi i inferioritetit eshte tjeter gje.Ai (kompleksi)nuk te lejon te shohesh si duhet rrotull teje
  edhe kur je ulur ne nje tavoline diplomatike nderkombetare.Normalisht,perfaqesuesi i nje populli,ne nje
  tavolini te tille,me pare se te filloje bisedimet duhet te pershendetet me FLAMURIN E KOMBIT.
  Po kujt i thua,Shqiptari i varfer e ka mendjen ku te vjedhi ndonje luge kafeje qe i duket e bukur.
  Si ulesh ne bisedime pa u per shendetur me flamurin o shqipetar pa flamur.Sa here ndrrojne qeverit
  jeni mesuar ti nderroni ose te shkelni mbi flamurin dhe kombin tuaj.TURP. Shkoni blini plehra e kerrma
  per shqiponjat tuaja.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...