Published On: 6 Mars, 2016

Taj Domi, hokeisti shqiptar që mposhti çdo kundërshtar në NHL (Foto)

Shkruan: Agim Kaba
Tie Domi #68 of the New York Rangers is escorted to the penalty box after a fight during an NHL preseason game against the New York Islanders in September, 1990 at the Nassau Coliseum in Uniondale, New York.

Uashington, DC – Ishte fundi i viteve ’90 kur për herë të parë dëgjova për Taj (Tahir) Domin. Unë i ardhur nga Europa në Amerikë në mungesë të futbollit fillova të shikoja më shumë futboll amerikan, basketboll e hokej. Qëlloi që një herë papritur pash një skenë në një ndeshje hokei ku një lojtar rrumbullak si top ishte problem për kundershtarët e publikut në ekstazë, thirrte “Do-mi, Do-mi, Domi”.
U habita në çast dhe mendova se ky ishte shqiptar! Dy vjet më vonë në një bisedë familjare një dhëndër i imi amerikan, më pohoi se ai njihte të aferm të këtij lojtari dhe “më duket se është me origjinë shqiptare”, vijoi ai. Kjo thënie e tij më ngacmonte shpesh sidomos kur me të rrallë e shihja përsëri Taj Domin në ndeshjet e NHL (Ligës Amerikane të Hokejit ku merrnin pjesë ekipe nga Sh.B.A. dhe Kanadaja).
Një të diele të vitit 2008 isha me nje grup shqiptarësh tek një shkollë e mësimit të gjuhes shqipe në Washington për fëmijët e familjeve shqiptare. Po diskutonim për sport dhe ngjarje të ditës. Prane meje ishte nje djale i respektueshem shqiptar i biri i Profesorit te shquar te gjuhes shqipe Mahir Domi. Perfitova nga rasti dhe e pyeta ate ne se e njihte hokeistin kanadez Taj Domin, qe ishte mjaft i njohur ne NHL. Pergjigja e tij ishte e prere “..e dij kush eshte, une nuk kam te bej me te, por thone kot qe eshte shqiptar..” Kur u ktheva ne shtepi dhendri im ma rikonfirmoi perseri ate qe me kish thene me pare. Qe nga ai moment vendosa te shkruaja nje artikull per kete sportist legjende shqiptaro-kanadeze, shume te njohur sidomos ne perleshjet me kundershtaret. Si themi ne “he sot he neser” ky artikull me mungoi per disa vjet, por kurre nuk eshte vone! Pasi grumbullova mjaft te dhena, kontakte e biseda telefonike, po ju paraqes ate Tahir Domin:
Hokein ne ne Shqiperi e njihnim nepermjet televizorit, sidomos gjate lojrave olimpike e kampionateve boterore. Jo te gjithe e dine se hokej kjo loje teper e forte fizikisht luhet me nje disk “gome te vullkanizuar”(material teper i forte) rreshqitese ne fushen e akullte, qe ka diametrin 7.6 cm dhe trashesi 2.5 cm. Ky disk goditet nga lojtaret me steka speciale hokeji. Portat jane 1.82 m. ne gjatsi dhe 1.22 m. ne lartesi dhe mbrohen me shume fanatizem nga portjeret, te cilet nga ana e tyre nuk lejohen te kalojne mezin e fushes. Ne nje fushe relativisht te vogel, lojtaret duke rreshqitur me patina nuk i shmangen dot perplasjeve te forta me njeri tjetrin. Kur ka shtytje, goditje me steke ne koke, pengese me kembe etj. ka penallti dhe lojtari fajtor denohet me 2 minuta, duke e lene skuadren me nje lojtar me pak.

Tie Domi #28 of the New York Rangers fights with Bob Halkidis #33 of the Toronto Maple Leafs on November 8, 1991 at the Madison Square Garden in New York, New York.

Ne rast perplasjesh te forta qellon qe dy lojtare kundershtare te shtyjne e godasin njeri tjetrin, dhe shpesh njeri largohet pak heq kasken nga koka dhe perplas pertoke ne akull dorezat. Kjo do te thote qe ai kerkon duel te ndershem dhe zakonisht kjo sfide pranohet me qetsine me te madhe nga kundershtari qe dhe ai heq kasken e dorezat dhe merr pozicion per boks….Fillon perleshja mes tyre dhe arbitrat e lojtaret e tjere nuk nderhyjne fare. Grushtat e lufta trup me trup nen thirrjet e brohoritjet histerike te spektatoreve qe favorizojne lojtarin vendas arrijne kulmin. Te gjitheve ju pelqen pamase ky lloj dueli. Vetem mbas pak kur dikush ose te dy gjakosen keq nderhyjne lojtare e arbitra per ti ndare. Dihet qe jane me mijra tifoze ne mbare boten qe mezi presin keto perleshje ne nje ndeshje hokei. Ka lojtare te famshem qe shenojne gola duke u duartrokitur vazhdimisht, por nje lojtar luftarak e i forte qe mposht cdo kundershtar behet idhull i tifozeve. Lojtare te tille ne NHL nuk ka shume, ata jane mjaft te famshem. Nje i tille ishte dhe Taj Domi.
Taj Domi lindi ne Ëindsor, Ontario te Kanadase me 1 Nentor 1969. Emrin e lindjes e ka Tahir dhe u njoh gjithmone me pseudonimet “Tugger-(rimorkiator)” “vrasesi shqiptar”. Ai ishte i gjate 1.78 m. Ne vitin 1993 u martua me Leanne me vone u divorcua nga ajo. Ka tre femije dy vajzat Carlin dhe Avery Rose dhe djalin Max. Ai luajti 16 sezone ne NHL, me ekipe te ndryshme amerikane e kanadeze.
Taj Domi hokein e luajtur e filloi me Petersborugh Petes te Liges Hokeit te Ontarios ne vitin 1986-1988. Per nje vit me 1995 luajti futboll me ekipin “Kosova” ne Toronto. Nga viti 1989 e deri sa e la hokein ne vitin 2006 ai luajti me skuadren e “zemres” “Mapple Leaf” te Torontos, “Rangers” te Neë Yorkut, Ëinipeg te Kanadase, ne Toronto te Kanadase, me “Predators” te Nashville te Amerikes etj. Grushtat e para ne ndeshjen e pare Toronto-Detroit. Shenoi golin e pare me 1991 me “Rangers” ku dhe u shpall kampion ne sezonin 1990-91. U nderua si lojtari me popullor ne Ëinipeg me 1994 per penalltite e shkaktuara. Shenoi nje rekord ne vitin 1997-98 per penalltite e shkaktuara me “Mapple Leaf” me 365 minuta perjashtim. Ne vitin 2000-01 shenoi 13 gola. Ne Janar te 2001 shenoi 500 ndeshje ne NHL. Ne viti 2002-03 shenoi 15 gola. Ne Mars te 2006 luajti ndeshjen e tij te 1000 ne NHL. Ne shtator te 2006 e la hokein duke qene lojtari i peste ne te gjitha kohrat me 4019 minuta denim per penalltite e shkaktuara. Tani ai eshte nje biznesmen 46 vjecar dhe jeton ne Kanada.
Kur Taj Domi u ul ne vendin e tij ne Air Kanada Center, 17 Prillin e shkuar ai u perfshi nga nje depresion. Ish “djaloshi i forte” i Mapple Leafs, dikur favorit i turmave qe mbushnin kete arene per me shume se nje dekade, po shikonte rreth e rrotull arenen me vende bosh e pa tifoze. Ai ishte mesuar ta shikonte ate gjithmone te tejmbushur me spektatore ne cdo ndeshje. Ai po shikonte pasardhesit e tij ne blu e bardhe ne luftim pothuaj xero, qe shaheshin me “buuuu” pas humbjes 3-0 nga “Hurricanes” te Karolines. Ai pa se si nje ekip qe dikur i jepte vetem nder e lavdi dhe i bente vendasit krenare, tani ka 8 vjet plot qe nuk hyn ne plejoff. Nje “thatsire” qe hyri ne historine e ekipit edhe kete vit me nje paraqitje mizerabel. Ai kish mbuluar fetyren dhe dallohej me nje veshtrim te larget e te humbur.
Taj Domi eshte i ndergjegjshem ne ate qe ai duhet ti jape mbrapsht bashkesise ku ai jeton ate qe ato i dhane atij ne vite. Bamiresite e tij jane shume te njohura. Ai sebashku me kercimtaren e njohur Christine Hough ishin aktore ne filmin “Beteja e patinave” dhe natyrisht pervec parave si aktore ato fituan nje cmim prej 100 mije dollaresh. Ato e falen te gjithe ate shume organizates DHF, qe ta shperndante ne provinca te ndryshme te Kanadase, aty ku kish me shume nevoje.
Ai ndihmoi shume notaret e rinj te ekipit “Variety Village Sunshine” me fonde per te vazhduar aktivitetin e tyre. Kur ata u kthyen nga nje stervitje nje javore ne Florida i derguan Taj Domit nje leter : “ I dashur Zoti Taj Domi! Ne emer te skuadres dhe familjeve tona , ju falenderojme pa mase per xhentilesen dhe xhenerozitetin tuaj nesh. Mbledhja e fondeve dhe mbeshtetja juaj kane qene shume te rendesishme per ekipin tone. Pjesmarrja ne nje stervitje aq te kualifikuar ne Florida ishte nje nga ato ndihma te shumta qe i keni dhene ekipit tone. Ne do mundohemi qe ashtu si ty te ja shperblejme me fitore vendasve e bashkekombsave tone. Je ne zemrat tona. Faleminderit nga i ekipi dhe familjet tona.”
Ja nje histori e jetuar ne fushen e akullte…me ne fund kur kishin ngelur me pak se dy minuta loje, ne ndeshjen e katert te semifinaleve te Konferences Lindore, tifozet ishin ne delir. Ata ishin te gjithe ne kembe duke thirur “Do-mi,Do-mi…”. Taj Domi e kishte degjuar emrin e tij te thirrej ne kor, por jo si kjo nate. Sonte thirrjete te bertiturat me ze te larte nuk ishin per nje goditje por per lojen e bukur te vendasve. Domi kete nate e mori shume here diskun dhe e shtyu ate gjithmone perpara, krijoi shume situata te favorshme ne lojen e vendasve , kontrolloi kundershtaret ne sulm e ne mbrojtje, zhytej me trup e koken para per te bllokuar gjuajtjet e tyre, ai beri cdo gje te mundeshme ne kete perleshje te ashper. Kundershtaret lojtare te “Devils” te Neë Xhersit nuk ishin frikacake, por sa here ai afrohej Domi i degjonte kundershtaret e tij qe thoshin “Kujdes, ai po vjen”. Po ai nuk pyeste fare, por patinonte fuqishem ne lojen me te rendesishme te karrieres se tij. Pas pak “djaloshi favorit” i Torontos ndjeu nje dore te perzemert qe i rrahu shpatullat. Ishte trajneri i tij. Kish ardhe koha per nje xhiro te madhe rreth arenas, xhiron e FITORES. Domi ishte ne stol dhe kerceu mbi parapet e ra me patinat te fiksuara ne fushen me akull. Kur kembet e tij te shkurtra e shume te fuqishme e fluturuan ate ne fushen e akullte, veshet i gjemuan nga thirjet me emrin e tij, por tani mjaft me fuqishem “Do-mi,Do-mi”. Per nje moment dukej sikur Domi do shpallej ylli kampion i asaj nate. Kur po patinonte kujtoi se ai ishte shkaku. Gjaku po i nxehej. Por kur kishte me pak se nje minute loje, ai pa se perballe ne distance ishte mbrojtesi Niedermajer qe po patinonte drejt tij.Ne ndeshjen e dyte te semifinaleve ai i cau buzen dhe duhej te jepej penallti por qe nuk u dha. Ne pjesen e pare kur po qendronin ne mes te fushes krah njeri tjetrit Domi i tha se do ta shpartallonte ne cdo rast qe do kishte ne ndeshje. Niedermajer ngriti steken dhe ju pergjigj se “ti duhet te kalosh neper kete me pare” “hajde me godit tani Taj, se une do te te tregoj se sa vlen”. Keto i vinin verdalle ne mendje Domit, dhe ja ai moment i erdhi. Adrenalina i pushtoi gjithe trupin dhe mezi po merte fryme….Fuck…ty o kelysh bushtre, uleriti Taj dhe vazhdoi drejt tij. Taj Domi kurre nuk ndronte rruge. Kundershtari ngadalsoi kur pa ate qe po i vinte si shqiponje me nje shpejtesi te madhe. Niedermajer u shmang e po patinonte ne ane te fushes prane xhamave plastike, por ishte teper vone. Taj e goditi me force me beryl ne fetyre dhe ai…u perpelit nga dhimbjet e goditjes qe mori dhe ngriti lart steken ne shenje dorezimi. Me pas ai u shemb ne akull pa ndjenja. Turma heshti. Syte e Domit ishin zgurdulluar, atij filloi ti rridhte gjak i ftohte!!! Por ajo qe ndodhi i merziti shume spektatoret. Taj drejtoi trupin e patinoi drejt Corson e i tha atij “ kaq e pata, e kreva misionin”. Te gjithe kishin shtangur, dikush tha “c’fare gafe”. Mjeket po e merrnin Niedermajerin ne nje vig, ai ishte pa ndjenja. Taj u vesh shpejt e shpejt dhe iku ne shtepi pa dhene intervista tek reporterete shumte qe po e prisnin. Ai shkoi ne shtepi me radion e fikur, dhe shpertheu ne lot kur po i tregonte te birit Max pse babai i tij nuk do te luaj me ne kete sezon. Para shtypit me vone ai deklaroi se “shkova nga nje moment shume special me tifozet ne nje ishull te vetmuar”. Ajo ndodhi ngjalli ne ditet ne vazhdim nje zemrim e indinjate te thelle, kudo ne klube e ne bare, ne kabinat e lajmeve, ne zyrat e Liges dhe ne te gjitha impiantet e hokeit….Domi u perjashtua per tete ndeshje, pra nje vere per reflektim deri ne sezonin e arthshem. Ne konferencen per shtyp Domi i perlotur dhe i penduar kerkoi falje. Por ne ate kohe ngeli pyetja pse e beri ai kete? A do e beje perseri?
Pergjigja nuk mund te gjendej ne arenen e Air Center, kur Taj Domi do te kthehej vitin tjeter. Kjo sepse historia e Tahir Domit nuk ishte ajo e golave dhe asisteve, por e perleshjeve, gjakosjeve dhe plageve. Pergjigja fillon nga nje plage e vjeter. Babi i tij ishte nga Kukesi ne Shqiperi, dhe nje agjent e oficer i sigurimit. Ai mbronte “perden e hekurt” afer nje posti kufitar te atyre viteve te komunizmit ne Shqiperi, pjese e te ciles ishte vendi i tij i lindjes Shqiperia. “Ishin te detyruar te vishnin uniformen komuniste-thote Vullkan Domi qe tani jeton ne Florida- ose ata do ju cfarosnin juve e familjen”. Ai thote se “familjari i tij e veshi ate uniforme, qe ta kishte si mburoje per te vazhduar luften e tij. Ai fshehtasi kaloi njerzit e tij pertej kufirit ne Jugosllavi, dhe e beri kete disa here. Doli e hyri ne Shqiperi shume here, qe po te kapej do pushkatohej ne vend ndersa te tjeret i priste vetem burgu. Me ne fund kur po kalonte per here te fundit, ne mes te zones me toke te punuar te vijes kufirit ai ndjeu nje krisme arme dhe nje dhimbje ne balle. I shpertheu gjaku. Ishte qelluar ne koke mbi vetull, megjithate ai arriti te largohej me “mish e me thua” sebashku me turmen e njerzve qe po shoqeronte ne kalimin e kufirit. Plumbi i kish ngecur ne kafken e kokes dhe nuk i penetroi brenda ne tru. Por ai arriti te shpetonte shume njerez”. I jati i Tahir Domit ishte i martuar e shkoi me pas ne Ontario te Kanadase ku dhe rriti tre femijte tij. Ai jetoi gjate gjithe jetes se tij me nje plage mbi vetullen e majte dhe me plumbin ne kafken e tij. Djali i tij i vogel ishte Tahiri qe e kaloi femijerine duke i pare ate plage….
Para fillimit te sezonit tjeter, pronari e themeluesi i “Grupit Tregtar Taj Domi” po qendronte ulur ne zyren e tij, me bluze ku dalloheshin qarte muskujt e tij, me xhinse e kepuce atletike. Ai po fliste vazhdimisht ne telefon ne kerkim te fondeve ne ndihme te viktimave te sulmit terrorist ne Qendren Tregtare Boterore te Neë Yorkut. Ai fliste me krenari per qytetin e tij dhe organizata te ndryshme , qe ishin ne krah te tij , ne keto momente te veshtira per te e per popullin amerikan. Ai fliste me keqardhje per ndeshjet qe nuk mundi te luante. Mallkonte momentin qe nuk ju shmang Niedermajerit dhe e quante veten “trim budalla”. “Po ta kem ate perballe perseri.. do e lej te me kaloje” ketu ai ndaloi se foluri dhe me pas buzqeshi dhe shtoi se “…dhe me vone do ja tregoja perseri….”.
Taj Domi perleshjen e tij te pare e pati ne klasen e trete.
Nje djale me i rritur e me i madh ne trup, armiqte gjithmone jane me te medhenj, ngacmoi nje nga shoket e tij duke e bere ate te qante. Taj menjehere pas mesimit shkoi ne palester drejt tij dhe i tha se tani e tutje ti ke te besh me mua. Ai e shtyri Tajin dhe Taj e shtyri ate. Nje turme nxenesish rrethoi dy luftetaret. Taj vetem 8 vjec ne ate kohe, ju versul atij e shtriu sakaq ne toke dhe e mbyti me grushta ne koke e fetyre. Te gjithe femijte therrisnin ne kor emrin e fitimtarit “Taj, Taj, Taj”. Qe nga ajo kohe ai djale i madh asnjehere nuk u duk me aty. “Ja se ku mesova te jem i egersuar” thoshte ai. Djali i vogel i Johnit (emri i te atit ne mergim) dy vjet para se te luante hokej filloi te patinonte mjaft mire e me shpejtesi. Kur me vone ai mori steken e hokeit ai nuk mbeshtetej ne te si fillestar por patinonte vrullshem. Ne moshen 14 vjecare kur po luante ne kategorine C te junioreve per “Belle River” ai pa nje lojtar kundershtar me trup te madh, nje 20 vjecar me floke te rena mbi supe. Ai qeshi dhe pasi hodhi dorezat pertoke e ftoi ne dyluftim ate, sic benin lojtaret e vertete. Domi e qelloi papritmas ne patinat e tij dhe e shembi pertoke. Pas pak i kerceu siper si nje shqiponje e vertete dhe e qelloi pa e pare se ku i binte. Te gjithe shoket e skuadres i rrethuan ata me thirrje inkurajuese , pas pak ra qetesi. Bluza e lojtarit poshte ishte mbuluar me gjak. Kur mbaroi ai sezon trajneri i Taj Domit, Marcel Provonost (i zgjedhur ne “sallen e te famshemve” te sportit amerikan) grumbulloi ekipin e tij, per te komunikuar dy lojtaret qe do ishin me siguri ne sezonin e arthshem. Ai shqiptoi dy emrat, ate te golashenuesit me te mire te ekipit Rjan Renaud dhe Taj Domin! “A e dini pse, sepse Taj e meritoi kete” tha ai duke i rene ne gjoks me krenari. Tamam ne ate kohe ai mesoi e fiksoi se lojtare si Rjan Renaud duan Taj Domra per mbrojtje. Ai gjithmone kishte vend ne ekip sepse ishte trim dhe kish qejf te perplasej. Kur kaloi ne kategorine B te junioreve, nje kategori me larte, ai udhehiqte Ligen per penalltite e mara. “U mesova me kete gje, kjo me jep mua e mijra tifozeve kenaqesi te vecante”-thoshte ai. Ne vitin 1988 skuadra e tij me e dashur “Mapple Leaf” e morri ne gjirin e saj.
Qe nga momenti i pare ne NHL ai u dallua per grushtat e tij. Cdo njeri ne Toronto e mban mend ndeshjen e tij te pare. Lojtari i ri e qepi gojen ne dhomen e xhveshjes, ndersa lidhte lidhset e patinave. Ai ne heshtje i premtoi vetes se tij se do thyente ca koka ate nate. “Gjithseicili me shikonte mua sikur te isha i cmendur” tregon Domi. 20 vjecari hyri e doli disa here si zevendesues ne ndeshjet e para. Shume shpejt ne pak ndeshje ai u denua me 42 minuta penallti (plot 21 here). Menyra e lojes se tij ishte e vecante : shume shpejt ai u pezullua me gjashte ndeshje per nje beteje me grushta pa filluar mire ndeshja. U denua nga Liga per lufte te deklaruar me pare dhe udhehoqi rekordin Liges me 347 minuta penallti. Vetem kunder Vancuver ne 1995 ai doli jashte me penallti per 49 minuta nga 60(3×20) qe ka nje ndeshje. Ne 1996-97 ai kreu 26 beteja te famshme dhe i binte qe per cdo gol qe shenonte te kalonte 42 minuta ne qoshen e penalltive. Tifozet vendas e donin shume ate. “Ai perfaqsonte ata lojtare ansore qe shkonin vetem drejte, si nje djalosh me trup te ngjeshur kundra te gjithe botes!” thote i vellai tij me i madh Dashi nje drejtues i nje kompanie qiradhenese teknologjie. Vete Taj thote se “une i kalova parashikimet dhe kjo me inspiroi. Une ja u qepa gojen te gjitheve dhe sa vjen e behem me i mire.” Ne nje koncert te grupit te famshem “Eagles” ne Toronto, kengetari i grupit Glen Frej nderpreu orkestren per te bere nje lajmerim urgjent “eshte dikush ketu ne salle , qe ne se do isha ne lufte do deshironja ta kisha ne krah me mua” dhe me pas ai ftoi te dale ne skene dike…ishte Taj.
Ne nje spital femijesh te gjithe femijte me semundje te pa sherueshme kishin nje deshire te vetme te kishin njehere mes tyre personin me trim e te zotin- Taj Domin. Perpara praktikes, nje dite ne dhomen e xhveshjes ai gjeti nje leter nga prinderit e nje djali te semure rende qe ai kishte vizituar ca dite me pare. Ne zarf ishte nje fotografi e djalit te shtrire ne qefin veshur me bluzen e Taj Domit.
Para cdo ndeshje, ndersa shoket e tij e kishin mendjen si te gjuajne e te shenojne, ai e kish mendjen ne perplasje e dyluftime fizike. Nuk ishte rastesi qe Met Sundin golashenuesi me i mire i “Mapple Leafs” qe nga momenti qe ne ekip kish ardhe Taj Domi me 1995 ai nuk kishte pesuar asnje demtim serioz. “Asnje ne dhomen e xhveshjes nuk mendon te luftoje, vetem une” thote Domi. “Ne se dikush nga ekipi im demtohet kush mban pergjegjesi, vetem une. Edhe po te jem ne stol jam gati per hakmarrje. Ne se dikush demton ndonje shok te ekipit tim kjo me inatos. Qendroj dhe fokusohem ne ate se c’fare do t’i bej atij djaloshi” vazhdoi ai. Domi ishte ne Lige sepse ai ishte me vigjilenti. “Eshte pune e veshtire, nje nate luan nje nate i denuar dhe sa here qe luan ai ve ne pikpyetje te gjithe reputacionin e karieren e tij” thoshte Glen Healy. “Mund te ndodhe qe nje nate mund te mos ndihesh mire dhe dikush mund te perfitoje se ju nuk jeni i pamposhtur e i perjetshem. Pra gjithmone luan rol forma e reputacioni qe ke” vijonte ai. Por Taj Domi ishte gjithmone i pregatitur per momentet e lavdise dhe te fundit te saj.
Ai ishte i ashper ne fushen e lojes, por mjaft i bute e familjar shume i mire. Mjaft i dashur me femijt e tij. Ai kishte kulme ne karieren e tij. Me 3 Mars 2006, ai pati nje perleshje me Cairns te “Islanders” te Neë Yorkut. Pasi e futi ate ne nje qoshe e shembi per toke me grushta dhe me majen e stekes firmosi prane viktimes se tij ne akull!!! Spektatoret u elektrizuan dhe kaluan ne ekstaze. Ata e mbajten mend gjate kete moment magjik.
Nje zonje kujton ne memoriet e saj : “Burri im me mori ne nje ndeshje ne 2006. Nuk i dija fare rregullat dhe kur lojtaret hyne ne fushe, une pashe Taj Domin qe nuk e njihja dhe i thashe burrit se ky djale me duket i vogel dhe do ta pesoje keq sonte. Jo , jo- me tha burri – ke per te pare se si ai do i shpartalloje te gjithe! Dhe ashtu ndodhi, per mua qysh nga ajo ndeshje ai u be favoriti im dhe te vishje nje bluze me emrin e tij ishte nje krenari e kenaqesi e vecante.


Nje tifoz tjeter kujton se ka kaq shume momente per ta kujtuar ate sa eshte e pamundur te specifikosh nje te vetme. Nje gje ishte e vecante se pas cdo luftimi apo goli qe shenonte ai qeshte dhe ishte i lumtur ne qoshen e tij, kjo bente te buzqeshnin me mijra spektatore. Ai shkruante me doren e majte por steken e hokeit e mbante me te djathten. Per nje fare kohe ai kishte “girlfriende” Kelly Clarksonin, artiste dhe kengtare e shquar, fituese e “Amerikan idol” ne edicionin e pare te tij.
Ja si quhej ai nga shtypi ne ato momente te karieres se tij :
“Bodigardi me i mire ne hokej” “djali miqsor e patinatori me i mire” “..mos e shaj kafshe se te shemb menjehere ne toke”. Kishte nga ata qe e quajten njeri shume te forte parahistorik. Dihet renditja nga majmuni ne njeri :Astralopithecus, Homo Habilis, Homo Erectus, Homo DOMIus dhe i fundit Homo Sapiente si njeriu sotem!! Homo DOMIus eshte nje majmun-njeri trup madh e i drejte plot muskuj e mjaft i fuqishem. Dhe Taj Domi ishte dhe mbeti ne kujtesen e sportdashesve pikerisht ashtu nje djale e burre muskuloz trim e teper i fuqishem.
Tani qe gjithkush u njoh me kete sportist legjendar, natyrisht mjaft popullor ne Kanada ku ai lindi e u rrit mendoj se edhe ne shqiptaret duhet te krenohemi me djem te te tille te gjakut tone. Tani edhe une ndjehem me i liruar e krenar qe me ne fund mu dha shansi qe te bej me te njohur kete sportist ne Atdheun meme.

Tie Domi and Alex Rodriguez (R) walk in the city on August 24, 2010 in Toronto, Ontario, Canada.
Tie Domi #28 of the New York Rangers is escorted to the penalty box after a fight during an NHL game against the Detroit Red Wings on February 9, 1992 at the Madison Square Garden in New York, New York.Tie Domi #28 of the Toronto Maple Leafs lays on the ice as a linesman holds him down after a fight against the New Jersey Devils on January 31, 1997 at the Continental Airlines Arena in East Rutherford, New Jersey.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...