Published On: 9 Shkurt, 2016

Tahiri pret që Serbia ti shuaj strukturat paralele

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri, ka folur për procesin bisedimeve mes Kosovës dhe Serbisë, duke thënë se marrëveshja e arritur në gusht të vitit të kaluar për formimin e Asociacionit të komunave më shumicë serbe, është vështirë të flitet për zbatimin e saj.

Në një prononcim për RTK 2, Tahiri ka thënë se krijimi i statuti të këtij asociacioni është çështje me të cilën duhet të merren institucionet e Kosovës dhe jo ato në Beograd.
“Statuti i AKS-së do të jetë valid, vetëm atëherë kur Gjykata Kushtetuese vlerëson se statuti është në përputhje me kushtetutën”, ka thënë Tahiri.
Ajo u ka bërë thirrje Qeverisë në Beograd që të ndërpres financimin e strukturave paralele.
“Sa më shpejtë që Serbia ndërprenë financimin e këtyre strukturave, aq më shpejtë do të jetë i mundshëm hartimi i statutit”, ka thënë Tahiri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...