Published On: 15 Mars, 2016

Tahiri: Një nga autorët e Gërdecit është sot jashtë vendit për të folur për Reformën në Drejtësi

Në ditën kur shënohen 8 vite nga tragjedia e Gërdecit, ministri i Brendshëm Saimir Tahiri është shprehur se një nga autorët sot ndodhet jashtë vendit, për të folur pikërisht për Reformën në Drejtësi. Duke folur para 5000 kandidatëve për shkollën e Policisë, të cilët sot nisin testimin, ministri Tahiri tha se Policia e Shtetit përballet me sfidën për të arrestuar ata që shkelin ligjin, por që vetëm disa ditë më pas lirohen nga Gjykata.

“Kjo që ju do filloni nuk është ndër rrugët më të lehta. Ka nga ata që do të dështojnë, e do të ecin përpara. Ka edhe sot punonjës policie që bëjnë gabime, dhe ne jemi të gatshëm të marrim çdo masë, por ka edhe një shumicë dërrmuese që i shërbejnë qytetarit me dinjitet.
Por ne e dimë që ka nga ata që arrestohen nga policia e lirohen nga gjykata.

Para pak ditësh denoncova një gjyqtar në Vlorë që kishte nxjerrë nga burgu një person që disa ditë më parë ishte arrestuar. Për këtë reagoi edhe një Unioni i Gjyqtarëve. Po pyesja veten, mirë gjyqtari që kishte mbase hallet e veta, por këta të unionit a kanë ndonjë kalendar. Sot shënohen 8 vite nga një ngjarje që ka tronditur mbarë vendin, dhe sot një nga autorët është jashtë Shqipërisë për të folur për reformën në drejtësi dhe për dekriminalizimin. Unë respektoj çdo union gjyqtarësh, por nuk do ndaloj së denoncuari çdo gjyqtar që nuk shërben me dinjitet e ndershmëri për çdo qytetar. Policia sot duhet të luftojë dy herë, njëherë për të arrestuar atë që thyen ligjin, e njëherë pasi e liron gjykata. Kjo është një betejë që mund ta fitojmë të gjithë bashkë. Reforma në Drejtësi është vetëm një pjesë e betejës që jemi të vendosur të ecim përpara. Por është një pjesë e rëndësishme të turpërojmë para të gjithëve ata që për dy dekada na sollën këtu”, tha ministri Tahiri.

Ministri i Brendshëm theksoi se 5000 kandidatët do të përzgjidhen 300, ndërsa u shpreh se kjo është një detyrë me rëndësi për të shërbyer ndaj qytetarëve.

“Dua të falënderoj secili prej jush në këtë sallë për besimin që keni treguar duke konkurruar për të qenë pjesë e policisë dhe për të garantuar një shoqëri më të sigurtë. Janë mbi 5000 aplikantë, por vetëm 300 do jenë ata që do fitojnë. Kjo garë e dijeve dhe përgatitjes tuaj, ka që tani shumë përfitues, dhe ata janë qytetarët jashtë kësaj salle. Kjo pasi për t’i shërbyer shoqërisë, për t’u bërë polic ka një konkurs. Atëherë kur aplikohej për t’u bërë polic çdo kriter ishte i mirë, duke patur mik, apo dhënë ryshfet. Por sot ju keni hedhur hapin e parë në një skuadër plot ideale, në një sfidë ku askush i vetëm nuk fiton dot.

Dua të falënderoj ata 800 të rinj e të reja që konkurrojnë sot këtu edhe pse e kanë mbaruar arsimin e lartë. Shumë mund të kishin filluar punë, por ju po provoni të konkurroni për t’i shërbyer shoqërisë, duke luftuar të korruptuarit dhe duke promovuar të aftit. Ja pse sot qeveria ka investuar për të rritur pagat e punonjësit të policisë, e përsëri do të vazhdojmë, duke përmirësuar kushtet e punës, duke bërë ambiente më të mira pune për repartin RENEA së shpejti. Kemi përmirësuar shërbimet për qytetarët, duke ulur burokracitë e duke shkurtuar kohë. Punonjësit e policisë sot kanë mjetë të reja e moderne, nuk kanë nevojë për t’u shtyrë për t’u ndezur, kjo për krahasim me të kaluarën. Po kështu kanë edhe uniforma të reja, ndryshe nga ato të dala boje. Kanë kamera trupi për të shmangur korrupsionin. Po kështu edhe komisariati dixhital është një mjet efektiv për të ndëshkuar korrupsionin, nisur nga denoncimet e qytetarëve. Ne besojmë se për të luftuar krimin duhet më shumë mendja se forca”, tha ministri Tahiri.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...