Published On: 1 Tetor, 2016

Tahiri: Në raundin e tretë të bisedimeve diskutohet për të zhdukurit

Tash e 18 vjet më shumë se 1600 persona në Kosovë figurojnë të zhdukur. Qe 18 vjet qindra familje kosovare po jetojnë me plagë të hapura dhe me shpresën e shuar se tashmë institucionet kosovare do ta zgjidhin çështjen e familjarëve të tyre të zhdukur.

E kontaktuar nga gazeta “Zëri”, ministrja për Dialog në Qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri, ka thënë se në rundin e tretë të bisedimeve Kosovë – Serbi çështja e të pagjeturve do të jetë më e rëndësishmja që do të diskutohet.

“Kjo temë do të jetë tema kryesore në rundin e tretë të bisedimeve në kuadër të temave të reparacionit”, ka thënë Tahiri. Ajo ka shtuar se ende ka shumë mënyra se si mund të ndihmohet ky proces.

“Në mënyrë të veçantë, përmes hapjes së arkivave të ushtrisë dhe të policisë serbe, meqë tashmë edhe është konfirmuar se në këto arkiva ka të dhëna që do të mundë të ndihmonin në zgjidhjen, gjegjësisht ndriçimin e fatit dhe vendndodhjes së personave që vazhdojnë të jenë të evidentuar të zhdukur, si pasojë e luftës në Kosovë”, thuhet në përgjigjet e Tahirit.

Në anën tjetër kryetari i Komisionit Qeveritar për Personat e Pagjetur, Prenk Gjetaj, nuk është shprehur i kënaqur me punën e ministres Tahiri deri më sot. Madje dyshon që kjo temë do të hapet në Bruksel edhe tani.

Loading...
 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    Znj.Tahiri definitivisht nuk ka asnji faje.Ajo ne rethana dhe kushte ne te cilat ka negociuar , ka be shume me shume se cdo kushe tjeter ne vend te saja .
    Na tashe u mesuam dhe saktesishte e dijme se edhe ne negociatat per te zhdukurit dhe mbetjet mortore te shqiptareve qe aktualisht gjenden neper varreza masive te shtetit serb ,pra edhe kure te fillojnojne keto negociata , ne nivelet tjera , do te merret vendim dhr arrihet marreveshje qe per kete ceshtje te ndieshme , mose te kete marreveshje ashtu si kishte ndodhur ne gjitha negociatat dhe bisedimet deri tash dhe , marreveshja per te zhdukurit do te deshtoje.Koha do te tregoje se une kame te drejte per dyshimet qe i shpreha publikisht

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...