Published On: 27 Prill, 2016

Tahiri i kërkon falje familjarëve të viktimave të 21 Janarit!

Ministri i Punëve të Brendshme Saimir Tahiri i ka kërkuar ndjesë familjarëve të viktimave të protestës së 21 janarit 2011, pas justifikimit që Garda e Republikës përdori për vrasjen e 4 protestuesve.

“Pavarësisht se Garda vetëm ka cituar vendimin e gjykatës, dua t’i kërkoj ndjesë familjarëve për sado janë lënduar nga përmendja e një vendimi haptazi të padrejtë! 21 Janari ishte dhe mbetet një krim shtetëror, ende i pandëshkuar!”

Reagimi i ministrit vjen pas lajmit të publikuar në media se garda e Republikës justifikonte veprimet e 21 janarit. Sipas Gardës, efektivët u detyruan të qëllonin as shpërthimit të portës hyrëse, ndërsa nuk munguan as akuzat ndaj Policisë.

“Përgjegjës për këtë situatë është po aq, në mos më shumë sesa Garda, Policia e Shtetit, pasi paaftësia për menaxhimin e demonstruesve solli viktimat”, thuhet në dokumentin ku Garda kundërshton në Gjykatën Administrative, paditë e familjarëve të të ndjerit Faik Myrtaj dhe të familjarëve të Ziver Veizit, për dëmshpërblimin e tyre.

Por më tej për këtë lajm reagoi dhe vetë garda, kur tha se e gjitha ishte një citim i vendimit të Gjykatës, dhe jo qëndrim i tyre.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...