Published On: 5 Janar, 2016

Tahir Zemaj, hero i jashtëzakonshëm

Në 13-të vjetorin e vrasjes, së  Kolonel Tahir ZEMAJ, ish-Kryetarit të FR LDK-së në Deçan, Hasan ZEMAJ, dhe Enis ZEMAJ

Kolonel Tahir Zemaj ishte ushtarak me cilësi të larta njerëzore, kombëtare e profesionale. Luftëtar e udhëheqës i dalluar në luftën e Kosovës për liri, pavarësi dhe demokraci. Tahir Zemaj tashmë hero i shpallur dhe i dekoruar post mortum (dhjetor 2015) nga shteti i Kosovës, për trimërinë dhe veprën patriotike në çlirimin e Kosovës. Më 1998 bashkëpunoi ngushtë me Ahmet Krasniqin, ish Ministër i Mbrojtjes së Republikës së Kosovës dhe bashkërenditi aktivitetet ushtarake së bashku me Sali Çekajn.

Fitorja në betejën e Loxhës (1998), fitorja në betejën për mbrojtjen e Llukës, mbrojtja e Junikut, luftimet në lugun e Baranit e shpëtimi i popullsisë nga masakra e përgatitur në rrethimin e fshatit Isniq 1998 (rreth 60 mijë banorë) ishin vepra që dalluan Tahir Zemajn. Kur Tahir Zemaj u kthye në Kosovë në vitin 2001 u prit si një hero nga populli i Dukagjinit dhe i gjithë Kosovës. Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova e dekoroi me Medaljen e Artë të Nenës Terezë. Ndërsa, Dukagjinasit, Kosova dhe shqiptarët nga të gjitha viset shqiptare ia bënë nderimin e madh me 8 janar 2003 kur u varros në Strellc të Eperm. Në historinë e re të Kosovës vepra dhe figura e Tahir Zemajt do të mbeten si shembull si duhet vepruar për të mirën e vendit. Lavdi Kolonel Tahir Zemaj, Hasan dhe Enis.

Përkujton: Dega e LDK-së në Junik,

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...