Published On: 17 Prill, 2016

Ta mbrojmë At Nikolla Markun nga shovenët grek të Janullatosit!

 

Shqiptarë të nderuar kudo që ndodheni e kemi marrë me shumë shqetësim faktin se prifti i nderuar i Kishës Autoqefale Shën Mëria në Elbasan është sulmuar në mënyrën më të egër, por të pritshme nga i deleguari i kryeshovenizmit grek në Shqipëri, uzurpuesi i vërtetë i Kishës Autoqefale shqiptare, Anastas Janullatos. Mitropoliti i Shenjtë i Elbasanit, Librazhdit dhe Shpatit, Imzot Andoni në ceremoninë e fronëzimit në këtë post të dielën, nuk la akuzë pa bërë në adresë të shqiptarit të vërtetë priftit AT Nikolla Markut, që tashmë gati dy dekada po i mbron nderin Shqipërisë dhe gjithë ortodoksisë shqiptare, duke u ballafaquar me gjithë ekspansionizmin kishtar grek, të mbështetur edhe nga diplomacia, shërbimet e sigurimit grek dhe të infiltruarit në pushtetin në Shqipëri, në gjithë skemën shtetërore.

Prandaj, shqiptarë kudo që jeni, ti dalim në mbrojtje në çdo mënyrë, dhe ta ndihmojmë në këtë situatë atdhetarin e shquar At Nikolla Markun, dhe ti zgjidhim problemet, për ti dhënë fund uzurpimit të Kishës Autoqefale Shqiptare. SHQIPTARI.EU

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/keto-jane-shtepite-dhe-tokat-e-ramush-haradinajt-video/

http://www.shqiptari.eu/qeveria-bukoshi-ua-ndali-ushtarakeve-pagesat-nuk-ia-hiqte-me-as-shpenzimet-e-kosova-ishte-ne-lufte/

http://www.shqiptari.eu/e-bija-e-komandantit-o-ali-ahmeti-ti-sje-asgje-pos-udbash-e-gjyshi-yt-e-arrestonte-hasan-prishtinen/

 

Në vijim mund të lexoni lajmin skandaloz, për ngjarjen në Elbasan.

Mbrëmjen e të dielës në kishën “Shën Nikolla” të qytetit të Elbasanit është zhvilluar ceremonia e fronëzimit të Mitropolitit të Shenjtë të Elbasanit, Librazhdit dhe Shpatit, Imzot Andonit.

Me këtë rast ceremonia u organizua nga Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë. I  pranishëm në ceremoninë e fronëzimit të Mitropolitit të Shenjtë të Elbasanit, Librazhdit dhe Shpatit ishte edhe Kryepeshkopi Anastas Janullatos.

Në fjalën e tij para besimtarëve dhe autoriteteve fetare, Imzot Andoni, pasi vlerësoi kontributin e madh që Kryepeshkpi Anastas Janullatos ka dhënë në ringritjen e Kishës Ortodokse në Shqipëri, akuzoi priftin e Kishës “Shën Maria” At Nikolla Marku për uzurpim në mënyrë të paligjshme të kësaj kishe, që ndodhet në lagjen Kala të Elbasanit

Të pranishëm në këtë ceremoni ishin disa  qindra besimtarë, përfaqësues të besimeve të tjera fetare, pushtetarë vendorë dhe deputetë të Qarkut të Elbasanit.

 

 
Displaying 9 Comments
Have Your Say
 1. Kauboji thotë:

  …o vëllezër këto qështje duhet t’i zgjedhim ne vete shqiptarët,dihet historikisht që kisha greke përmes emisarëve te saj jo që kreu misionin e saj per ritualet fetare po njekohesisht ishte edhe udheheqëse në përqarje dhe pengimin e zhvillimit të gjuhës e kulturës shqiptare,madje duke përdore edhe format e çkishërimit e deri tek vrasjet e priftërinjëve shqiptar.Në këtë kontekst nuk duhet harruar edhe pretendimet e tyre teritoriale,të cilët gllabëruan Çamërinë me sjelljet e tyre barbare.Në të njejtën mënyrë siq veproi kisha ortodokse serbe e cila bekoi kriminelët serb në luftën e Kosovës.Shqiptarët duhet t’i kthehen vetëvehtes shkurt e shqip se zoti na kupton edhe në gjuhën e bukur shqipe.Ti lëmë anash inatet dhe të bashkohemi për të mirën e shqiptarisë.
  Zoti e bekoftë Shqipërinë në të gjitha trojet Etnike.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Elez Hajdari thotë:

  At Nikolla Marku , ka perkrahjen time ne çdo kohë,Rroft kisha autoqefale Shqiptare sepse ketë e ka krijuar i madhi Fan Noli.e mbron tash At Nikolla Marku.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(0)
 3. Suela thotë:

  At Nikolla Marku.mbi tè gjitha èsht Shqipètar dhe nuk èsht spiun i qarqeve shoviniste greke dhe si rezultat At Nikolla Marku meriton besimin ton tè plot 100% nga gjith Shqipètarèt ndèrsa kèlyshat e spiunazhit Rus me nè krye Grekun Janullatosin duet jo vetèm tè mos duken mè mbi tokèn e arbit por tè sharoset nga kjo tok pèr mos egzistuar mè nè kètè bot bashk me ata qè e mbèshtesin si ky lloi Andoni qè e quan veten Shqipètar.Roft At Nikolla Marku.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(10) Nuk Pelqej(0)
 4. neil thotë:

  Une jam katolik shqiptar, che jo vetem që mbeshtes pa rezerva at Nikolla Markun, por ju kërkoj te gjitheve katolik, musliman e ortodoks e c’do personi që ndjehet shqiptare, ta mbeshtes dhe ti jete në krah at Nikolla Markut që po sulmohet në të gjitha menyrat nga anti shqiptaria……

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)
 5. Hismet Klaiqi thotë:

  Duhet tu thohet te hujve,uzurpator e mashtrues,nuk mundeni te sundoni per here ktu.Tashte jan ba djelte ton, zot te vendit e te popullit e kishes e Xhamis,ju theni qafen e ikni prei ktuhitkeni ardhe mashtrus e armiqte te Shqiptarve.E perkrahi At Nikolla Markun. Une jam shqiptar Musliman Pershendetje per te gjithe lexuesit.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)
 6. Elbasan_arena thotë:

  Ku eshte problemi ketu?
  Kryepeshkopi i ri i Elbasanit at Andoni eshte shqiptar.
  Edhe Nikolla Marku eshte shqiptar.
  At Andoni eshte kanonik, Nikolla Marku eshte i vetshpallur.
  Tani doni te fusni ne sherr shqiptaret kunder shqiptareve?
  Mire kur ishte at Anastasi qe ishte grek, po tani qe eshte shqiptari ku qendron problemi???
  Une isha dje prezent te ceremonia madheshtore e kishes ne Shen Koll dhe nuk pashe dhe as degjova ndonje britme ku te thuhej ndonje gje per greqine…
  Nje gje dihet dhe duket mire qe jane me tendence te gjitha keto perpjekje per te patur anarshi tek kisha Ortodokse ne Elbasan…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(9)
 7. Adem thotë:

  Ju qe keni bere kete shkrim ai keni qene i pranishem? Une qe isha i pranishme nuk degjova keto qe ju thoni. Mitropoliti Andon thjesht tregoi nje fakt real dhe as qe e zgjati shume kete ceshtje.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(11)
 8. Xhafer Leci thotë:

  At Nikolla Markun e përshëndesim dhe përgëzojmë për vendosmërinë dhe qëndresën e Tij, në mbrojtje të vlrave tona kombëtare e fetare. Janullatosi ka ardhur kohë të ik nga Shqipëria dhe të kthehet në Greqi..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(17) Nuk Pelqej(1)
  • Sejdi Zeka thotë:

   Ikni ju thojmë të gjithë atyre uzurpatorëve që përmes rrenave të tyre duan të okupojnë në emër të një”zoti” që ata e kan trilluar apo imagjinuar për të bindur popujt besimtar të së vërtetës…Normal se sejcili nga ne që i themi shqipë mësuar nga gjuha e nanës shqipëtare, nanës nanë, ajrit ajër, ujit uj dhe bukës bukë, do dhei i japim krahun e fortë kombëtar të mbrojtjes së At Nikollë Markut duke u thënë gjithë të graduarve falso të huaj e sidomos Grek se të tillët si ay far Janullatosisi se nuk jan të mirëseardhur në trojet shqipëtare as si turist që ta hek mallin për krimet që ka bërë me shekuj në emër të kishës dhe “besimit”ortodoks, ardhë me çfardo detyre – misioni dhelpnak e kriminel kundër personave siqë është në këtë rast At Nikolla Marku.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(8) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...