Published On: 7 Prill, 2016

Sypeshkabuçja dhe vrasja e paralajmëruar e pilotëve

Shkruan: Gjergj Thanasi, Tiranë

Ushtrija nuk është spektakël cirku propagandistik, por seriozitet dhe instrument i sigurisë kombëtare

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-helikopteri-i-rrezuar-po-transportonte-mermer-per-ne-shtepine-e-mimit-ne-vermosh/

http://www.shqiptari.eu/seks-skandali-3-i-pergjimeve-erotike-te-ermira-mehmetit-koco-kokedhima-i-dhuron-apartament-ne-himare-2/

 

Pa u mbushur 72 orë nga spektakli sa tangardhikso-propagandistik për me demek sukseset e “Rilindjes” në fushën e mbrojtjes aq edhe promovues për kryeministrin rezervë Erjon Veliaj, ndodhi hataja.

Një helikopter fringo i ri (blerë në shtator 2015 me më pak se 30 orë fluturim) tip EC 145 ( Super-Puma Cougar)me numër identifikimi 637 i kapluar nga flakët ra në ujërat shqiptare të Liqenit të Shkodrës afër fshatit Grizhë. Kapiten Florion Veliaj dhe toger Donald Hoxha humbën jetën në këtë tragjedi ajrore. Fatmirësisht numri tre i ekujpazhit, ushtaraku Gerald Baramuca, ndonëse me djegie të rënda në trup, tashmë është duke u kuruar në spital jashtë rrezikut për jetën. Rënia e helikopterit dhe viktimat e pafajshme mund të shmangeshin.

Nuk kemi të bëjmë as me kohë të keqe, as me vjetërsira fluturuese, sepse helikopteri në fjalë ishte fringo i ri, madje prodhim mjaft modern ( i dalë nga fabrika në prill 2014). Pilotët ishin shkolluar në Itali në shkolla prestigjoze si Universita di Napoli Frederico II dhe ishin trajnuar për një kohë plotësisht të mjaftueshme nga kompania prodhuese Eurocopter.
Nga njera anë kemi të bëjmë me vjedhje me pasojë vdekjen. Nga ana tjetër kemi të bëjmë me pagimin e një cmimi të lartë në euro dhe jetë njerëzore, vetëm për të kënaqur maninë e Kryeministrit Edi Rama për të luajtur rolin e gjithologut si Dulla në vaktit.

Po, po Kryeministri Rama po sillet njëlloj si Diktatori, që merrte vesh nga bujqësia,nga nafta, nga Lindja e Mesme, që ishte filozof i madh marksisit, që ishte strateg i shquar ushtarak, që ishte estet i mirënjohur, shkrimtar prozash poetike etj. Gjithologu Kryeministër Shkëlqesia e tij Z. Rama duke menduar se helikoptarët janë të ngjashëm me strehën e hyrjes qëndrore të Kryeministrisë apo kërpudhën “e mbjellë” në lulishtetn e Kryeministrisë, me kokë të vet, pa u kosultuar me specialistët (e sfidoj të bëjë publike qoftë edhe një dokument të vetëm, që është konsultuar me specialistë të aviacionit) urdhëroi të ndryshohej kontrata edhe ashtu problematike me kompaninë franko-gjermane Eurocopter. Në vend të zbatonte kontratën dhe tëb linte helicopter Cougar Super Puma model As 532 Al shkon dhe e ndërron këtë model helikopteroi me modelin EC-145. Pikërisht një helikopter i këtij modeli të preferuar nga Kryeministri bëri hatanë në ujrat e Liqenit të Shkodrës.

Roli i “Sypeshkabuçes” në aksident

Fiks 20 ditë më parë kam dhënë alarmin në media për një tragjedi të tillë si të pritshme e thuajse të pashmangshme .Në artikullin tim me titull: Gërdeci: Sypeshkaqeni dhe Sypeshkabucet e Rilindjes shprehimisht me shqetësim qytetar të përzier me mllef paralajmëroja:
“ Tipik është rasti i “super-peshkabuces’, që për të vjedhur lekë luan edhe me cilësinë e karburantit për helikopterët e konfiguracionit VIP, duke rrezikuar jetën e pilotëve dhe të mender me thënë “VIP-ave, që udhëtojnë me këto helikopterë. Për ironi të fatiti shpesh “Sypeshkabucja” udhëton edhe vetë me helikopter, që përdor karburant të tillë problematik.

Na mbetet vetëm që t’i lutemi Zotit, që mos t’i ndodhë ndopnjë hata në hava “Sypeshkabuces” se do të na cënohet rëndë edhe siguria kombëtare (Sic!). Gjithjsesi shqiptarët kanë adoptuar moton amerikane: In God we trust, se politikanët tanë deri tani na e kanë…. Nënën! Për më shumë shikoni linkun: http://opozita.com/2016/03/gerdeci-sypeshkaqeni-dhe-sypeshkabucet-e-rilindjes/
Sfidoj “Sypeshkabucen” në fjalë, që në komisionin hetimor për këtë hata të ftojë edhe ekspertë italianë e amerikanë nga firma konkurente të kompanisë Eurocopter si psh të kompanive Augusta Bell apo edhe Sikorsky Aircraft. Sfidoj “Sypeshkabucen” të pyesë ekspertët, nëse karburanti Jet A (i ngjashëm me kerosenën) që përdorin helikopterët e ushtrisë, mjekësisë dhe policisë shqiptare (madje edhe ndonje helikopter në pronësi private) a magazinohet në kushte optimale apo jo?

Le të pyesë, nëse karburanti në kushtet aktuale të magazinimit në depot e ushtrisë shqiptare a i ruan dot të pa kompromentuara cilësitë e tija fiziko kimike? Sfidoj “Sypeshkabucen” të bëjë publike detajet e tenderit të blerjes së këtij lloj karburanti.

T’i bëjë publike dhe mos fshihet pas të ashtuquajturit sekret ushtarak, sic fshihet geisha prapa vellos, kur i këndon samurajve gjatë ceremonisë së “mizuage-s”. Deri tani ky tender karburanti mori dy jetë ushtarakësh shqiptarë, plagosi një të tretë dhe coji për dhjamë qeni nja 15 milion euro helikopter.

Kujtese për ministrin Beqaj

Sa nuk është vonë, për të mos u përsëritur një tragjedi e tillë në përmasa më të mëdha me helikopterët e Ministrisë së Shëndetësisë vecanërisht helikopterin e blerë (po në kompaninë Eurokopter) me procedura korruptive, sic shprehet Ambasada Amerikane në Tiranë, urgjentisht të mos ngrihen në fluturim të tillë helikopterë, nëse përdorin karburantin e depove të ministrisë së “Sypeshkabuces”!

Z. Ministër, në rast përsëritje të fatkeqësisë ajrore me helikopterë të ministrisë suaj edhe ai nënprodukti i kosit në Prokurorinë e Përgjithshme nuk ju bën derman! Nga tahmaja për para mos rrezikoni jetën e pilotëve, personelit mjekësor dhe të pacientëve. Fatmirësisht dikasteri i mjekësisë ka hapsira thuajse pa fund për të vjedhur lekë, kështu që nuk është e domosdoshme të bëni lekë duke vrarë njerëz me helikopter! Z. Ministër ju përgjërohem me helikopterët mos u tregoni tahmaqar!
In God we trust!

Shkrimin tim e mbyll duke përsëritur thënien, që amerikanët e kanë aq për zemër: In God we trust! Si i krishteë i mirë, që jam këtë të djelë do të shkoj në kishë. Do të ndez një qiri dhe do t’i lutem Zotit, që, nëse helikopterët shqiptarë do të vazhdojnë të furnizohen me të njejtin karburant si helikopteri i atyre rrezikzinjve të ngratë që humbën jetën, këto helikopterë të kenë në bord VIP-a si psh. gjeneralucë e kolonelë barkderra, mundësisht vetë “Sypeshkabucen” mundësisht, mundësisht, Inshallah Shkëlqesinë e tij Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Ramen
AMEN!

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. srtet thotë:

    ertetet

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...