Published On: 29 Maj, 2017

Syla tallet me politikat e Vetëvendosjes

  • Drejtori i Gazetës Metro, Valon Syla, ka komentuar për politikat e Lëvizjes Vetëvendosjes, që kandidat për kryeministër në zgjedhjet e 11 qershorit ka caktuar Albin Kurtin.

Në një paraqitje televizive në Klan Kosova, Syla ka thënë se ideja e Vetëvendosjes që shteti të udhëheqë në biznes është shumë e vjetër.

Syla ka theksuar se ky koncept në vendet e Bashkimit Evropian ka filluar të shuhet në fund të viteve të ’60-ta e në fillim të viteve të ’70-ta të shekullit të kaluar, raporton Gazeta Express.

“Ka filluar të ikën shteti prej biznesit dhe t’ia lërë atë sektorit privat”, ka treguar ai.

Syla ka folur edhe për idenë e VV’së për krijimin e një fondi zhvillimor. Sipas tij, kjo ide është lindore. Syla ka thënë se një fond të tillë e ka Turqia.

“Politikat e Vetëvendosjes janë tipike socialiste, sindikaliste”, ka thënë Syla.

Plani i saj është toalisht anti-liberal, nuk e parasheh tregun e lirë, ka vlerësuar ai.

Syla ka folur edhe për idenë e kreut të Prishtinës, që vjen nga radhët e VV’së, Shpend Ahmeti, për të furnizuar shkollat me qumësht dhe kifle.

Një plan të tillë, ka kujtuar ai, e ka apli

Kuvendi i Gjilanit miratoi emrimin e rrugës: "Mërgimtarët e Gjilanit" në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin e juaj për Lirinë, Pavarësin dhe Republikën! #Mirësevini n'shpi!
A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...