Published On: 5 Tetor, 2016

Surroi ka bashkëpunuar ngushtë me struktura të UÇK-së kundër Ibrahim Rugovës

Hipoteza e ngritur së fundmi nga publicisti Veton Surroi se UÇK-ja është një organizatë, e cila nuk ka kapur armët vetëm ndaj Serbisë, por edhe ndaj ish-Presidentit Ibrahim Rugova dhe grupit e tij politik, ka zgjuar reagime të shumta kundër dhe pro tij

Valon Rogova

Dikur luftëtarë i UÇK-së, tani deputet i Kuvendit të Republikës së Kosovës nga radhët e partisë Nisma për Kosovën, Zafir Berisha, tha se një mendim i këtillë nuk është i saktë. Berisha, për Infopress tha se mund të ketë pasur individ që nuk janë pajtuar me politikat e Rugovës, por ama s’do të thotë kjo që lufta është nisur jo vetëm ndaj Serbisë por edhe ndaj LDK-së dhe Rugovës. “Nuk mendoj që z. Surroi mendon kështu. Ai, nuk është edhe aq i pa mençur sa mos ta dijë se si janë zhvilluar ngjarjet në atë kohë. Gazeta që ai ka qenë botues, e pasqyronte luftën e pastër të UÇK-së”, u shpreh Berisha. Deputeti Berisha tha se tendenca që luftën për liri ta paraqesin si luftë vëllavrasëse është e pa pranueshme. “UÇK-ja ka luftuar kundër regjimit fashist të Millosheviçit, dhe ju garantoj për këtë, ngase kam qenë pjesë e saj”, tha Berisha.

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së Besa Gaxherri, nuk e mohon se ka pasur grupe të orkestruara nga SHIK-u, duke përjashtuar FARK-un, që kanë luftuar kundër Rugovës dhe LDK-së, dhe se qëllimi i tyre ishte marrja e pushtetit. “Surroi është vonuar për ta thënë të vërtetën, sepse ai një kohë ishte krahu i djathtë i Hashim Thaçit dhe ishte shumë i zëshëm për ta diskredituar Rugovën dhe LDK-në, sidomos kur formoi edhe partin e tij Ora. Kjo parti ishte instrumenti i Thaçit për ta dobësuar apo për ta ndarë LDK-në, e që fatkeqësisht pas vdekjes së presidentit Rugova ky skenar u realizua. Sidoqoftë e vlerësoj guximin qytetar te z.Surroi që të deklarojë të vërtetat që janë të shumta, të cilat ai i di nëse do të deklarojë”, u shpreh Gaxherri.

Po ashtu edhe analisti Skender Zogaj, tha se është fakt se disa individë dhe grupe të caktuara iu kanë veshur UÇK-së për ta penguar luftën e drejtë të shqiptarëve të Kosovës për çlirimin dhe lirinë e vendit. “Armët i kanë kapur jo kundër Serbisë, por kundër çlirimtarëve të vërtetë dhe liderit shpirtëror, Presidentit Ibrahim Rugova dhe LDK-s”, tha Zogaj. Më tej, Zogaj, shtoi se kjo ka lënë pasoja tepër të rënda, sepse janë vrarë veprimtarët dhe luftëtarët më të mirë dhe për pasojë, sot e 17 vjet Kosova, nuk po mund të merr vetën si shtet dhe jeton në liri dhe pavarësi të kufizuar. “Veton Surroi e di të vërtetën, pak që të mos them asgjë nuk ka bërë për t’i dal zot të vërtetës, bile- bile ka bërë të pamundurën kundër Ibrahim Rugovës dhe LDK-s. Krejt kjo për qëllime pushteti dhe përfitimesh materiale, që kundërshtarët e Rugovës edhe i kanë realizuar, por shpresa është se nuk do t’ i gëzojnë”, përfundoi Zogaj.

Ndërkaq analisti për çështje politikë, Leon Duhanaj, në një prononcim për gazetën Infopress, tha se kur e trajtojmë çështjen shqiptare respektivisht të Kosovës nga fundi i viteve të tetëdhjeta e këndej, por edhe më herët përgjatë historisë, ashtu si edhe sot e kësaj dite, kemi një problem shumë serioz si shoqëri dhe si komb.

Duhanaj theksoi se deklarata e Veton Surroit, që janë zhvilluar luftë në dy fronte, njërin kundër Serbisë e tjetrin kundër Rugovës nuk është i vërtetë. “ Ky mendim përpos që nuk është i saktë, është edhe skandaloz, pasi që vjen ne një kohë kur imazhi i UÇK-së është goxha i nëpërkëmbur. Nga njëra anë nga keqpërdorues të emrit UÇK dhe nga tjetra anë nga armiqtë e shqiptarëve dhe Kosovës. Natyrisht që ka pasur dhe ka individë edhe atëherë edhe sot, të cilët UÇK-në e kanë keqpërdorur për përçarje dhe pasurim personal. Dhe nëse individë të tillë, me të vërtete kanë zhvilluar front të dyfishtë, kjo nuk mund dhe nuk guxon t’i atribuohet UÇK-së si tërësi. Në anën tjetër kur rikujtojmë të kaluarën, atëherë dëshmitë tregojnë se z. Surroi, ka bashkëpunuar ngushtë me disa individë brenda strukturës së UÇK-së kundër Rugovës, për shkak të cilëve ai tash fajëson UÇK-në si tërësi. Nëse është kështu dhe, nëse ka ekzistuar ky front, atëherë pjesë e këtij në cilësinë e një lojtari të rëndësishëm ka qenë edhe vet z.Surroi”, është shprehur ai.

Duhanaj thotë se UÇK-ja u keqpërdor për interesa personale. “Keqpërdorimi i UÇK-së, për qërim hesapesh dhe interesa individuale është një kriminalitet ne vete. Një keqpërdorim të tillë e kanë dëshmuar shumë individë, qoftë nga jashtë si rasti në fjalë apo edhe nga brenda vet UÇK-së nga figura të ndryshme. UÇK, si organizatë duhet të mbetet e pastër dhe e paprekshme, ashtu siç e meriton dhe siç vërtet ka qenë. Qëllimi dhe misioni i saj ka qenë i qartë, liria e Kosovës. Ndërsa, aventurat të cilat disa njerëz i kanë bërë në emër të UÇK-së, apo edhe kundër UÇK-së, për teke e inate e interesa personale janë të pa pranueshme dhe të pamoralshme dhe antikombëtare”, përfundoi Duhanaj.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Lumjani thotë:

    Nje person qe nuk dua ti ze emrin pasi sot eshte ne nje funksion publil,gjate luftes ishte eksponent i larte i UCK ne Kukes.Ishte instaluar te Hotel Gjallica ku rrinte gjithe diten me oficer te SHIK shqiptar.Me rastisi njehere te udhetoj me te nga Morini ne Kukes.Meqe isha oficer policie,kujtoi se isha i komunisteve meqe ata ishin ne pushtet.Duke ardhe rruges u shpreh fjale per fjale;” Sa te fitojme luftem se Rugoves e Berishes do ju a blujme kocat mulli te drithit”

    Përgjigjiuni
    Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...