Published On: 25 Maj, 2016

Surpriza, miliarderi kosovar, Behgjet Pacolli, interes për KF Elbasanin

Nga Vladimir Mema

 

Një miliarder gati të marrë Elbasanin? Mesa duket po. Bëhet fjalë për Behgjet Pacollin, biznesmenin nga Kosova që mund të jetë i gatshëm të investojë në klubin e futbollit të Elbasanit, për ta rikthyer këtë skuadër në një model në futbollin shqiptar.

Ditë më parë, burime të besueshme pranë Bashkisë së Elbasanit, pohuan se ndaj klubit të futbollit kanë filluar të shfaqin interes shumë binesmenë, por pa dhënë emra se për cilët bëhet fjalë. Nëpër korridoret e klubit nën zë thuhet se është pikërisht Behgjet Pacolli biznesmeni i përfolur, i cili do të ishte i gatshëm për të marrë në dorë aksionet e një prej klubeve më të rëndësishëm në futbollin shqiptar.

Ende nuk mund të thuhet asgjë me siguri për këtë çështje, por sigurisht që në ditët në vijim do të mësohet diçka më shumë edhe rreth biznesmenit misterioz që ka shfaqur interes për ekipin elbasanas. Nëse klubi do të kalonte në pronësi të Pacollit, si një nga njerëzit më të pasur jo vetëm në vendet shqipfolëse, atëherë vërtet të gjithë në Elbasan mund të ëndërrojnë për një klub model që do të konkuronte në të ardhmen edhe në arenën ndërkombëtare.
Privatizimi

Edhe pse Elbasani është në Kategorinë e Parë dhe jo në elitën e futbollit shqiptar, stema që mban dhe historia afro një shekullore në futboll, bën që ky klub të jetë i lakmuar nga shumë biznesmenë të fuqishëm. Për këtë arsye, dy aksionerët e klubit, bashkia Elbasan dhe Arben Laze, do të shohin ofertat që do të vijnë në drejtim të tyre për të vendosur nëse do t’i shesin aksionet ose jo.

Paraprakisht të dyja palët e kanë pohuar më parë që janë pro shitjes së tyre, por kanë munguar investitorët seriozë. Me shitjen e aksioneve në masën 100%, pritet që klubi të privatizohet. Kjo shihet edhe si një mundësi e mirë për të investuar në klub edhe për pronarin, sepse do ca cilësonte edhe si biznes nga i cili mund të nxirrte përfitime në të ardhmen.

Më parë kryebashkiaku i Elbasanit, Qazim Sejdini, ka pohuar se është një barrë e madhe për një institucion vendor si bashkia që të hedhë shumë të mëdha për futbollin. Tani mbetet për t’u parë sesi do të vijojë kjo çështje në ditët në vijim, por sipas shenjave të para pritet një verë e “nxehtë” në Elbasan. Infoelbasani.al

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...