Published On: 7 Shtator, 2016

Super injorancë nga pala shqip folëse në sheshin Shën Pjetri

 

ZEF PERGEGA

Me 28 nentor 1978 komuniteti shqiptar ne New-York organizoi se bashku me te gjitha shoqatat atdhetare dhe politike festen e flamurit tone kombetar. I persekutuari politik i regjimit komunist, mik i ngushte i Prof. Arshi Pipes, Dr. Prof. Sami Repishti ne fjalen e tij e deklaroi Nanen Tereze shenjtore te gjalle shqiptare.
Me 4 shtator 2016 ne prapaskenen e salles se kishes se Shen Pjetrit ne Vatikan Lorik Cana po i bente fresk zogut te Rita Ores! Nuk e kuptova nga sekuencat e nje video se cili ishte me te vertete zjarri qe e kishte kapur kengetaren kosovare?! Mos ishte ndonje dore e zgjatur e Zeusit qe e kishte perflakur dhe futobllisti si ne nje loje futbolli po i kujtonte kokrrat!
Pastaj ne prezantimin e saj Diana Toska nderoj te parin Ipeshkevin e Kosoves, per hapje portash, i cili padyshim eshte nje figure e kishes katolike, por ajo e falendroj Papa Franceskun sikur te ishte nje njeri ne salle dhe ajo ne shkelqimin e fustanit blu. Madje me qe ra fjala per sallen e koncertit kushtuar Nana Terezes shikoje edhe njerez me pantallona te shkurtera dhe jo me veshje serioze qe i kishte hije kesaj dite historike.
Per bese te Zotit, c’fare donte Loriku te recitonte poezi per Nana Terezen, duke e sfiduar pabesisht Cul Lajcajn?! Falenderojme Zotin e Papa Gjon Palin II qe e deklaroi Nana Terezen shqiptare se per ne ajo sot mund te shpallej maqedone, se edhe data e lindjes se saj ne Shkup eshte e dyshimte se bahkemoshatari i saj Lorenc Antoni, kompozitor i himnit te saj, me deshmine e Binakut qe ka punuar 20 vjet ne televiozionin e Prishtines, Nana Tereze eshte larguar nga Kosova ne moshen 16 apo 18 vjecare per ne Kalkute.
Si do qofte dokumenti i shenjterimit te Nana Terezes leshuar nga Selia e Shenjte me 4 shtator 2016 se shenjtorja shqiptare Tereza ka lindur ne Shkup te Shqiperise, vulosi perfundimisht cdo dyshim, hamendje apo tendence maqedone per te pervetesuar kombesine e saj!
Kjo dite duhej ti bashkonte te gjitha forcat e kultures sone kombetare, por mjerisht ajo u trajtua si provinciale kosovare nga pala shqipfolese. Orkestra , kosvare, regjizorja, te zgjedhurit e saj, Majlinda dhe dy artist ate vegjel…A tregon kjo nje karshillek ndaj shtetit ame Shqiperine e pse te mos mendosh edhe ndaj Konferences Ipeshkevore dhe organizmat e tjera qe nuk u perfillen me ndonje mendim qe koncerti kushtuar kesaj mbretereshe te shenjte te humanizmit si krypa me e embel e dheut shqip te ishte sa me i plotesuar dhe sa me i vlersuar ne syte e botes.! Pse ky parcelizim qe shpreh vetem xhelozi dhe super injorance. Po Kosovar eshte Anton Nik Brishaj qe e ka zberthyer ne vargje jeten dhe lartesine e misionit te Nana Terezes. Fare theshte mund te pytej, po ndoshta profesori i nderuar nuk do te denjonte t’i pergjigjej injorances se organizatoreve!
Ne Shesh valevitej me shume flamuri i shplare me yje pa drite i Kosoves sa flamuri yne kombetar kuq e zi qe Loriku e ka ne tatuazh.
Diaspora shqiptare e Amerikes ishte plotesisht e injoruar ne kete takim. Njerez qe e kane takuar personalisht dhe intervistuar shenjtoren shqiptare, si Gjek Gjonleka e shume te tjere nuk ishin ne fletet e injorances te regjizures , ne te cilen ishte dukshem nen hije dora e vjeter e sherbimeve jugosllave dhe asaj te sigurimit shqiptar. Nanes Tereze ne kete koncert ia minimizuan se terpi vleren po fati i mire Papa Francesku qe e shpalli shejtore. Nana Tereze ka ardhur 17 here ne Amerike dhe ka ngritur shtate shtepi te saj. Ajo ka vizituar kishen e Zef Oroshit ne New-York dhe te Dom Prek Ndrevashes ne Detroit. Shqiptaret e Amerikes jane gjigandi i zanit te saj, zemres dhe shpirtit te saj. Ne Amerike ka shqiptare qe kane bere jo vetem shkrime e poezi , por edhe libra, kur ne Shqiperi e thirrnin si te perdale e ne trojet tjera nen hunde me zor ia permendin emrin. Asnjerit prej tyre, madje edhe ata qe kane jetuar ne nje rrugice me nanen e motren e Nana Terezes dhe qe kane hedhur kujtimet e tyre ne Amerike nuk u tha asnje fjale. Po si mund te jete vete qeliza e injorances nje damar ne dejet e kombit qe pulson respekt?! E tani flamurtare dolen mohuesit e vepres se saj. Meshire e Zot e fali se e kane bere me qellim!
Programi qe u botua me rastin e dites se shenjterimit te Nana Terezes, nuk kishte autor dhe as nuk tregonte autoresine e institucionit nga ku ishte formuluar ky program aq i vobekte sa eshte vete shpirti i atyre qe e hartuan! Nese do te ishte fetar katolik atehere do te kishte te perfshire edhe mendimin e institicioneve shqiptare ne te gjithe boten dhe jo ato kosovare qe kane vetem 4% te popullsise!. Nese do te ishte shteteror atehere per te nderuar kete figure do te merrnin pjese personalitete dhe president te disa shteteve. Dy president te Amerikes e kane nderuar Nana Terezen me tituj te larte nderi! Dikush i ra bukur lahutes, po kjo vegel muzikore nuk ka kuptimm pa kostumin tone kombetar!
Sheshi i Vatikanit duhe te ziente ne kete dite ashtu si dikur ne Dizhon te Frances qe foli vetem shqip ne xherdanin e arte te festivalit nderkombetar folklorik!. Edhe keta modernet qe e organizuan koncertin ne Vatikan ishin shume shkalle me poshte se folkloriket qe sot po i perbuzin. Po shenjtereshes po i mohojne edhe emrin e nanes dhe te babes kur e pagezuan Gonxhe Kol Bojaxhiu dhe me vone e mori emrin fetar Nana Tereze. Ajo nuk eshte gruja me me ndikim ne bote por motra ose murgesha shqiptare me me ndikim ne bote. Ajo nuk eshte Nana Tereze e Kalkutes, por eshte Gonxhe Bojaxhiu – Nana Tereze shqiptare qe sherbeu me misionin e saj ne Kalkute te Indise. Shume mire pulla e Vatikanit, po pulla postare shqiptare ishte vetem nje hije e kerrusur! Shume me mire e organizoi koncertin kryetari i Bashkise se Tiranes E. Velijaj!
Po ansambli i kengeve e valleve shqiptare me kengetare te perbotshem, po kengetaret e famshem kosovare, ato qe me fjalet e tyre i paraprine lirise nuk i pame ne shesh! Kengetari Kastriot Tusha, Ilir Shaqiri, Nikoll Nikprelaj dhe aktori Reshat Arbana?! Po yjet e vjeter dhe te rinje te diaspores prej 1 milion e 150 mije shqiptare ne Amerike, te cilet kane ansamblin folkorik “Bashkimi Kombetar?! Po arbereshet e Italise qe kane 600 vjet qe e trashegojne me mire se ne gjuhen dhe zakonet shqiptare?! Pse koncerti per Nana Terezen ishte operistik dhe asgje nga vete motivi i shpirtit te saj per te varferit?! Aty ishin politikane te deshtuar te lidhur me krimin dhe te pasur qe popullit i kane pire gjakun?!
Gazetare Sharrexhi, Samarxhi, Simitxhi, duket se u pane ne shesh. Njeri me singlen e Top Channal dha Sheshin e Shen Pjetrit te boshatizsur dhe kurre nje ze entuziast per kete ngjarje te paperseritshme historike. Madje kjo kamer kishte udhetuar per turizem deri ne Indi dhe kurre sesi per Nana Terezen, keta naïve te perdorshem! Faliminderit Eduard Ndocaj qe ta pash nje flamur amerikan dhe nje flamur shqiptar!
Nana Tereze ishte perqafimi i perbotshem i dashurise njerezore, ndersa keta provicile me nje shqipe qe u calonte ne gjuhe, treguan veten si ne guacen e nje kermilli te zi, duke iu munguar kurajo, qe kete ngjarje ta ndanin me forcat me profesionale te Shqiperise , pra te gjithe kombit tone, kudo qe jeton.
Sa shume po vepron qofte largu ne anent tona. 12 shenjte ne Shqiperi dhe po aq ne Kosove, i dua. Dua te kthehem ne Shqiperi qe mungeshat e mia te largojne te keqen ne vendin tim!
Shenjteresha jone, lutu per ne se e keqja ka hyre deri ne palce!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...