Published On: 19 Shtator, 2016

Sulmohet mjeku i urgjencës në QKUK

Të premten me 17 shtator është sulmuar një mjek me inicialet S. B., specialist i mjekësisë emergjente në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, njofton Klan Kosova.

Sipas njoftimit të QKUK-së, mjeku është sulmuar nga një familjar i një pacienti.

“Rasti menjëherë është proceduar tek Policia e Kosovës e cila në bashkëpunim me organet tjera kompetente po merret me rastin në fjalë. Për këtë rast drejtori i  shërbimit emergjent ka njoftuar edhe drejtorinë e përgjithshëm të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, duke  shpjeguar se janë duke u grumbulluar të gjitha faktet për këtë rast”.

Stafi i Shërbimit Emergjent në QKUK, kërkon nga organet e drejtësisë që sa më shpejt të  zbardhin të vërtetën në lidhje me rastin dhe të ofrohet siguri maksimale në punë në mënyrë që të kryejnë punën e tyre pa presione dhe frikë.

“Ky nuk është rasti i parë i sulmit ndaj mantelbardhëve të  Qendrës Emergjente , meqë  aty  trajtohen pacientë  me sëmundje të rënda, përfshirë rastet e varura nga alkooli, droga, por edhe rastet të tjera të të lënduarve me armë zjarri dhe aksidente të ndryshme, ku fyerjet, presionet dhe sulmet fizike ndaj stafit kanë qenë evidente”, thuhet në komunikatën e QKUK-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...