Published On: 22 Janar, 2016

Sulmit që i mbijetoi Presidenti Ibrahim Rugova! I Burgosuri Hoti akuzon Xhavit Halitin! (VIDEO)

 

Shqiptari.eu ua sjell videon që përshkruan situatën pas sulmit ndaj presidentit Ibrahim Rugova.

Rugova ishte cak I sulmeve disa herë dhe kishte kohë që ishte future në listën e atyre që duhej të ekzekutohej, por më shumë se sa që u mbrojt nga sigurimi I tij, atë e mbrojti Zoti. Edhe në atentatin e kryer më 2005, ishte vetë Perëndia që e mbrojti.

Për këtë sulm që i mbijetoi Presidenti Ibrahim Rugova, I burgosuri Hoti akuzon Xhavit Halitin!

Në një bisedë telefonike nga burgu për Express, Hoti pretendonte se përveç atentatit që ka kryer në vitin 2007 ndaj Anton Berishës, ai vetë ka kryer edhe dy sulme të tjera, njërin në vitin 2004, e tjetrin një vit më pas.
“Unë jam ai i cili e kam gjuajtur bombën më 12 mars të vitit 2004, në oborrin e shtëpisë së Ibrahim Rugovës, me urdhër të Xhavit Halitit, Agron Haradinajt e Artan Nimanit”, ka deklaruar Hoti.
“Unë e kam kryer atentatin e parë në vitin 2004 ndaj Rugovës. E kam gjuajtur bombën në shtëpinë e tij, me urdhrin e atyre që i përmenda”, thotë Hoti.

“E kam ndrequr dinamitin dhe e kam instaluar në një kontejner. Jam ulur në një qebaptore kinse për të ngrënë dhe me teledirigjues është aktivizuar, kur makina e tij ka kaluar andej”.
“I kam të gjitha mjetet elektronike, kapsulat me të cilat është dirigjuar bomba, e të gjitha i kam”, thotë Agim Hoti.
Artan Nimani
“Në parking poshtë hotel Grandit, jam takuar me Artan Nimanin, i cili m’i ka dhënë të hollat për ta blerë topin e dorës. Prej asaj kohe e kam ruajtur Presidentin te varri i dëshmorit Afrim Vitia, rrugës për në ‘Velani’”, thotë ai.

“Një ditë para se Rugova të takohej me Solanën, unë kam shkuar në këtë pjesë të qytetit dhe kam bërë përgatitjet”, pohon Hoti.
“Për krejt këto i kam marrë 5 mijë euro. Jam paguar vetëm për sulmin e parë dhe për sulmin e dytë nuk jam paguar kurrë, pasi më kanë thënë se nuk e kam kryer punën deri në fund”, thotë Hoti, duke shtuar se të gjitha këto që thotë, u qëndron prapa dhe ka vendosur t’i bëjë publike vetëm për një arsye.
“Të gjitha kanë përfituar në kurriz timin. Kanë marrë miliona me thasë që Agron Haradinaj i ka sjellë nga Suedia, derisa unë po kalbem në burg”, thotë ai.

Më pas në videon e sjellë nga AP, shihet Rugova në takim me Havier Solanën, atëherë Sekretar I Përgjithshëm I NATO-s.

 

atentat2

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. Këto janë ditur nga fillimi i celulave të para të tyre….. ….por….por… por: “Pula na ka ngranë kapcollin” atëherë dhe
  sot. Dhe………Dhe……………Dhe………….

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 2. Xhafer Leci thotë:

  Kam duruar deri tash katër lista vdekjesh nga kjo racë dhe do të duroja edhe njëqind të tjera nga “daja”(Azem Syla), nga “Zeka” (Milaim Zeka) dhe të gjitha pseudonimet, që fillojnë me emra zvarranikësh dhe përfundojnë me pseudonimet e Enver Hoxhës, duke u inkurajuar nga proverbi shqiptar se “qeni që leh, nuk ha”, por tashmë ky lloj qeni që po leh për hesap të Serbisë, e cila në fakt ka treguar se së paku dhëmbë ka. Ndaj ka ardhur koha që të lidhen këta zagarë (Mero Baze.)

  Përgjigjiuni
  Pelqej(19) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...