Published On: 21 Shtator, 2016
Bota |

Sulmet Terroriste në SHBA: Babai i të dyshuarit për bombë, e kishte thirrur FBI-në në vitin 2014

Babai i Terroristit të dyshuar amerikan, Ahmad Khan Rahami ka thirrur policinë në vitin 2014 për t’iu thënë se djali i tij ishte një “terrorist”, i kanë thënë BBC-së zyrtarët amerikanë, raporton Gazeta Blic.

Mohammad Rahami i ka alarmuar autoritetet pas një mosmarrëveshje në familje, duke shprehur kështu shqetësimin se djali i tij ishte një ekstremist para se ta parashtronte kërkesën.

Rahami tha se FBI kishin vendosur se djali i tij nuk ishte një kërcënim për terrorizëm.

Ai tashmë është i dyshuar për një “akt terrori” në shpërthimet e së shtunës në Nju Xhersi dhe Nju Jork, thonë prokurorët, shkruan BBC, transmeton Gazeta Blic.

Mohammad Rahami këtë deklaratë së pari e ka bërë në Policinë e Nju Xhersit, pasi djaloshi i ri u arrestua dhe u akuzua për plagosjen e vëllait të tij në vitin 2014-të.

Informacionet i ishin dhënë Task Forcës të Përbashkët së Terrorizimit të FBI-së, në Nju Xhersi, shkruan BBC, transmeton Gazeta Blic.

“Dy vjet më parë kam shkuar në FBI, sepse djali im ishte duke bërë gjëra të këqija, në rregull?” Rahami Snr i tha New York Times.

“Ata e kontrolluan atë për gati dy muaj, dhe thanë: “ai është në rregull, ai është i pastër, ai nuk është një terrorist.”

“Tani ata thonë se ai është një terrorist. Ju them, në rregull “ tha ai për gazetën, shkruan BBC, transmeton Gazeta Blic.

FBI thuhet se nisën një vlerësim, por Mohammad Rahami më pas e hoqi deklaratën e tij.

Ai vetëm tha se djali i tij po kalonte kohë me kriminelët, një zyrtar i zbatimit të ligjit i tha AP. / © BBCGazetaBlic.com /

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...