Published On: 22 Dhjetor, 2015

Suedia, mbështetje për procesin e integrimit të Shqipërisë

Ministrja e Integrimit Europian, Klajda Gjosha, gjatë qëndrimit të saj në Suedi, zhvilloi një takim me Ministren e Punëve të Jashtme të Suedisë, Margot Wallstrom.

Gjatë takimit, Ministrja Gjosha e falenderoi Wallstrom për mbështetjen që Suedia i ka dhënë Shqipërisë për statusin e vendit kandidat dhe në çdo hap që hedh me procesin e integrimit.

Ministrja e Punëve të Jashtme të Suedisë u shpreh se Suedia do të vijojë të jetë një mbështetëse e fortë e politikës së zgjerimit të Bashkimit Europian dhe inkurajoi qeverinë shqiptare për të vijuar reformat e nisura.

Wallstrom vlerësoi progresin që ka bërë Shqipëria, duke nënvizuar se procesi i integrimit duhet parë si një proces që i shërben të ardhmes së qytetarëve shqiptarë.

Ministrja Gjosha e informoi znj. Wallstrom mbi ecurinë e reformave që janë ndërmarrë gjatë këtyre dy viteve të fundit, punën që po bëhet me 5 prioritetet duke nënvizuar reformën në drejtësi, që mbetet për Shqipërinë çelësi për hapjen e negociatave.

Ministrja Gjosha theksoi se me miratimin e kësaj reforme, e cila është hartuar me ndihmën e ekspertëve ndërkombëtarë, hapja e negociatave me Bashkimin Europian, do të ishte një shtysë edhe më e madhe për implementimin e saj përmes kapitujve 23 dhe 24.

“Angazhimi ynë është maksimal pasi kjo reformë do të transformojë së pari gjithë sistemin e drejtësisë, do të kthejë besimin e qytetarëve te ky sistem, por nga ana tjetër do të na ndihmojë të hedhim një hap tjetër përpara me procesin e integrimit dhe për këtë ndihma e Suedisë dhe gjithë partnerëve tanë europian ka një vlerë shumë të madhe”, tha Ministrja Gjosha.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...