Published On: 30 Gusht, 2016

Studimi: Qentë i kuptojnë fjalët si njerëzit

Shkencëtarët kanë zbuluar se për përpunimin e gjuhës së tyre, qentë përdorin të njëjtat zona të trurit si edhe njerëzit.

Një studim i publikuar në revistën “Science”, tregon se qentë trajtojnë fjalët përmes hemisferës të majtë ndërsa të djathtën e përdorin për trajtimin e intonacionit.

”Qentë regjistrojnë thirrjen e njeriut vetëm nëse fjalët dhe intonacioni janë të harmonizuara mes tyre”, thuhet në studim.

Duket se kjo vërteton atë që pronarët e qenve kanë kohë të gjatë që e besojnë, se shoku më i mirë njeriut i kushton vëmendje të madhe asaj që ne themi dhe mënyrën se si e themi atë.

Studiuesi kryesor Attila Andics, njëherësh ekspert për sjelljen e kafshëve në universitetin hungarez ”Eotvos Lorand”, tha se gjetjet tregojnë se aftësia e qenve për të përpunuar gjuhën ka evoluar më herët nga sa ishte menduar më parë.

Andics tha se komunikimin e njeriut e bënë të veçantë shpikja e fjalëve dhe jo aftësia për përpunimin e tyre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...