Published On: 3 Mars, 2016

Studimi: Momentet e gëzimit mund të dëmtojnë rëndë zemrën

Stresi emocional, që shkakton dhimbje në gjoks dhe probleme me frymëmarrjen, mund të ndodhë edhe në momente gëzimi, jo vetëm në zemërim, hidhërim apo frikë.

Kështu thuhet në një studim zviceran.

Sipas studimit, tre të katërtat e rasteve të kardiomiopatisë takocubo, një ndryshim në formën e barkushës së majtë të zemrës, që mund të jetë fatal, shkaktohen nga stresi.

Por studimi i Qendrës Spitalore Universitare në Zyrih të Zcirës sugjeron se një në 20 raste të tilla shkaktohet nga gëzimi.

Një studim me 1750 pacientë zbuloi se problemet me zemrën shkaktohen në këto raste:

-Gjatë një ditëlindjeje.

-Në dasmën e djalit/vajzës.

-Kur takon një shok pas 50 vitesh.

-Kur bëhesh gjysh/e.

-Kur fiton ekipi yt i preferuar.

-Kur fiton xhekpot në kazino.

Studimi thotë se shumica e rasteve ndodhin me gratë post-menopauzale.

Ndërkohë një ekspert britanik, Peter Weissberg, drejtor i Fondacionit Britanik të Zemrës, thotë se rastet e kësaj sindrome janë të rralla.

“Duhet akoma më shumë studim për të kuptuar se si momentet e gëzuara mund të shkaktojnë dëme në zemër”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...