Published On: 24 Prill, 2017

Studimi: Ja çfarë i ndodhë trupit tuaj kur ju thyhet zemra

  • Kushdo që është braktisur nga personi i zemrës e ka parasysh ndjenjën e tmerrshme që pason për një kohë të gjatë.
  • Është ajo lloj ndjenje që ju shtyn të dërgoni 28 mesazhe ish-it tuaj, të pini alkool për një javë, të lini punën…

Lajmi i mirë për ju është se ekziston një arsye shkencore pse keni bërë zgjedhje të tilla të tmerrshme.

Një studim i vitit 2005, nga shkencëtarët e Universitetit të Kalifornisë, ka zbuluar një lidhje mes ndjeshmërisë së dhembjes fizike dhe asaj shoqërore.

Gjeni që i rregullon qetësuesit më të fortë të trupit është gjithashtu i përfshirë edhe në përvojat e dhimbshme shoqërore.

Kjo do të thotë se kur përjetoni refuzim, trupi i liron të njëjtit qetësues natyral për dhimbjen fizike dhe i regjistron ato si gjëra të njëjta.

Gjithashtu, një studim tjetër i vitit 2008, ku i ka përfshirë qindra mijëra çifte të martuara në SHBA, ka zbuluar se mundësitë e vdekjes të një personi janë rritur tre muaj pasi që partneri i tyre kishte vdekur.

A 5
Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...