Published On: 12 Prill, 2016

Studimet e fundit shkencore mbi orgazmën dhe pse nuk arrihet ajo

Një studim i fundit amerikan propozon një teori të re në lidhje se pse për disa njerëz orgazma mbetet një destinacion i paarritshëm.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/fotot-mamaja-43-vjecare-e-dy-femijeve-ka-se-cfare-te-tregoje/

http://www.shqiptari.eu/zogun-e-ka-ma-te-mire-prej-krejtve-shota-ne-rolin-e-dianes/

 

Vështirësitë në arritjen e orgazmës, si për burrat dhe për gratë, mund të jenë të lidhur kryesisht me probleme fizike, dhe jo vetëm psikologjike. Këtë e konfirmojnë studiuesit nga Klinika Mayo dhe Universitetit të Mjekësisë Indiana në një studim të kohëve të fundit që tregon se tek meshkujt për të arritur orgazëm varet kryesisht për funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror, ndërsa tek femrat varet nga pozicioni i preferuar .

SHKENCA E KËNAQËSISË. Studimi, i publikuar në numrin e fundit të Anatomisë Klinike, shqyrton disa studime të kryera në vitet e fundit në marrëdhëniet në mes anatomisë dhe aftësinë për të arritur orgazma. Tek meshkujt të gjitha ndjenjat e perceptuara nga penisi, si dhe çdo stimul tjetër, janë të përpunuara nga ana e trurit dhe palcës kurrizore, furnizimi i organit me rrjedhë e vazhdueshme të informacionit në lidhje me atë qe ka për të bërë. Ky proces është i ndikuar jo vetëm nga mekanika e marrëdhënieve seksuale, por edhe nga stimujt mendore, të tilla si për shembull pamja.

GABIM NË TRANSMETIM. Sipas studiuesve menaxhimi i stimulit fizik nga sistemi nervor qendror do të jetë më i prirur për gabime se sa transmetimi vizuale impulsiv. Dhe këto probleme fiziologjike mund të bëjnë të vështirë për të arritur kulmin e kënaqësisë. Një nga çrregullime mund për shembull të lidhet me një çekuilibër mes sistemit parasimpatik nervor, e cila kontrollon trupin në nga ana tjetër, dhe simpatik që merret me adrenalinën dhe përgjigjet kardiovaskulare gjatë ushtrimit.

ÇËSHTJE CENTIMETRASH. Tek femrat problemet me orgazmën janë kryesisht të lidhura me pozicionin e mbajtur gjatë raportit seksual. Gjatë raportit seksual , klitori ka tendencë për të lëvizur në afërsi të mureve vaginale, dhe sa me shume afrohet orgazma vjen me lehtë. Sipas shkencëtarëve pozicioni ideal për të arritur qëllimin janë ato që stimulojnë muri ballor të vaginës, si pozicionin misionar. Studimi shpjegon se këndi ideal i depërtimit për të arritur orgazmën e saj është në mes 30 dhe 45 gradë.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...