Published On: 27 Maj, 2016
Bota |

Studentja që lufton xhihadistët e ISIS: Vriten lehtësisht!

Një vajzë e re, e cila braktisi studimet dhe udhëtoi drejt Sirisë për të luftuar xhihadistët e Shtetit Islamik, tha se ata vriten lehtësisht.

Joanna Plaani, 22 vjeç, la studimet për shkenca politike dhe u bë luftëtare kurde në një rajon të shkatërruar nga luftimet.

Pas një viti luftimesh, ku mësoi edhe vajzat se si të luftojnë, ajo është kthyer në vendin e saj, në Danimarkë.

“Luftëtarët e ISIS vriten lehtësisht,” tha ajo duke qeshur.

Ajo ka mësuar të përdorë armën që kur ishte 9 vjeç.

Atje, në Siri, ka përjetuar tmerrin e luftës.

Joanna thotë se një prej viktimave të ISIS, ishte një 11-vjeçare.

Ajo mbeti shtatzënë me binjakë me xhihadistët e ISIS.

Më vonë humbi jetën pasi nuk e mbante dot shtatzëninë.

Joanna came face-to-face with murderous militants in Syria and Iraq

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...