Published On: 25 Dhjetor, 2015

Studentët dhe profesorët: Skeptik për universitetin e ri Studentët dhe profesorët: Skeptik për universitetin e ri “Nënë Tereza”

Në kohën kur studentët e lëndëve të disperzuara të USHT-së në Shkup, përballen me kushte të rënda, duke ngrirë nga i ftohti dhe duke i mbajtur ligjeratat në një objekt për filloristët, qeveria ka paralajmëruar hapjen e universitetit të ri, “Nënë Tereza.”

Studentët dhe profesorët shprehen të lumtur, por skeptik sa i përket realizimit të një premtimi të tillë.

“Është arritje e madhe hapja edhe e një universiteti në gjuhën shqipe në Shkup, mirëpo sa do të realizohet kjo është krejtësisht çështje tjetër. Disa nga profesorët që aktualisht ligjerojnë në USHT kanë ngelur pa rroga me muaj, edhe kur i marrim ato nuk jepen rregullisht. Se di se sa do të arrihet që të sigurohet kuadro i cili do të paguhet në këtë Universitet. USHT tani më 21 vite dhe ende ballafaqohet me probleme hapësirash, kuadri, paga. Me të vërtet jam shumë skeptik në hapjen e këtij Universiteti”, tha një profesor i USHT-së, për një portal në Maqedoni, përcjell Bota sot.

Studentët aktual të USHT-së në Shkup shprehen për Portalb se janë të dëshpëruar nga gjendja momentale.

“Po na vjen shumë ftohtë, nuk po mundemi të koncentrohemi. Na sollën nje ngrohëse, por ajo ngroh vetëm ata që i ulën para. Është e tmerrshme dhe kur ankohemi disa nga profesorët na thonë se ne jemi ‘lule’ në krahasim me kushtet kur kanë studiuar ata. Ne e dimë për vështirësitë e tyre, mirëpo ka kaluar shumë kohë dhe është dashur që të ketë përparim dhe jo të ngelim njëjtë. Klasat janë edhe më të ftohta se të rrish jashtë”, tha A.G. student.

Sa i përket universitetit të ri, studentët thonë se përderisa politizohen universitetet edhe 100 të hapen nuk do të ketë rëndësi.

“Te ne gjithçka është politizuar dhe gjithçka menaxhohet nga partitë politike. Kështu mendoj që edhe 100 universitete të hapen nuk do të ketë ndonjë rëndësi, sepse do të jenë të politizuara dhe do të favorizojnë vetëm disa dhe jo të gjithë në bazë të dijës dhe njohurive”, shtoi studenti A.G.

Ditë më parë edhe ish ministri i arsimit në Maqdoni, Sulejman Rushit (PDSH), theksoi se hapja e universitetit të ri është marketing politik.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...