Published On: 31 Gusht, 2016

Strukturat e LDK-së përkrahin deputetët të votojnë në favor të demarkacionit

Kryesia e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka mbajtur sot takim, në të cilin është diskutuar për procesin e ratifikimit të marrëveshjes për shënjimin e vijës kufitare ndërmjet Kosovës dhe Malit të Zi në Kuvendin e Kosovës.

Në një njoftim për media thuhet se gjatë takimit, janë rikonfirmuar vendimet e të gjitha strukturave të LDK-së, të cilat i kanë përkrahur unanimisht deputetët e LDK-së në Kuvendin e Kosovës, që të votojnë për ratifikimin e kësaj marrëveshje.

 Sipas tyre, kjo marrëveshje është argumentuar nga ekspertët vendorë e ndërkombëtarë dhe përkrahet fuqishëm nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe vendet e tjera partnere evropiane.

“Kryesia e LDK-së, duke iu referuar takimeve të Kuvendit të Punës, Këshillit të Përgjithshëm, takimeve me kryetarët e degëve dhe të Kryesisë Qendrore, ka shprehur mbështetjen e fuqishme të të gjitha strukturave për deputetët në votimin e marrëveshjes, duke shprehur qëndrimin unanim se të gjitha strukturat e LDK-së qëndrojnë fuqishëm pas vendimit të deputetëve për të votuar në favor të kësaj marrëveshje që forcon shtetësinë, sovranitetin dhe perspektivën e Republikës së Kosovës”, thuhet në njoftim.

Në njoftim thuhet se gjatë takimit, u theksua po ashtu rëndësia që ka për LDK-në, që nga ky proces të dalë edhe më e unifikuar dhe më e fortë në mbrojtjen e parimeve të saj institucionaliste, me përkushtim të pakompromis për rrugën euroatlantike dhe për miqësi të përhershme me SHBA-të.

“Duke votuar për ratifikimin e marrëveshjes, deputetët e LDK-së japin kontribut të drejtpërdrejtë në mbrojtjen e interesave shtetërore, për liberalizimin e vizave, për fuqizimin e shtetësisë dhe sovranitetit të Kosovës, për forcimin e partneritetit me SHBA-të, për transformimin e FSK-së në Forcë të Armatosur , etj. Kryesia e LDK-së vlerëson se ratifikimi i marrëveshjes për shënjimin e kufirit është një obligim ndërkombëtar i cili duhet të përmbushet dhe se të gjitha alternativat tjera i shërbejnë skenarëve të dëmshëm për qytetarët dhe për shtetin e Kosovës”, thuhet më tej në njoftim.

Ata kanë kërkuar nga Lëvizja Vetëvendosje që të heq dorë, nga siç thonë ata, format e dhunës psikologjike, të shantazheve me fotografi e me publikim të numrave të telefonit të deputetëve, të cilat po i aplikon, në mënyrë që të realizojë skenarët e saj antishtetëror dhe në kundërshtim me interesat e qytetarëve dhe të Republikës së Kosovës

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...