Published On: 30 Korrik, 2016

Strugë, Vendosen shenja të reja në komunikacion, e para gjuha shqipe!

Komuna e Strugës ka vendosur shenja të reja të komunikacionit, për të ndihmuar sa më shumë në orientimin e turistëve dhe vizitorëve të Strugës sidomos gjatë këtij sezoni veror. Shenja janë vendosur në hyrje-dalje të qytetit, në brendësi të rrugëve në qytet, pranë plazheve, pranë rreth rrotullimeve dhe vendeve të tjera me nevojë, shkruan Drini.mk

Një fakt shumë i rëndësishëm që bie në sy për këtë iniciativë, është se mbishkrimet e këtyre shenjave janë fillimisht në gjuhën shqipe ndërsa më pas në atë maqedonisht.

Kryetari i komunës së Strugës Ziadin Sela në disa raste më parë lidhur me këtë cështje ka theksuar se përdorimi i gjuhës shqipe në Strugë është më se i nevojshëm pasi shumica e qytetarëve dhe vizitorëve të saj janë shqiptarë dhe kjo nuk dëmtonn askënd./Drini.mk

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...