Published On: 27 Shkurt, 2016

Stojanoviq: Tani, nga Thaçi pres Asociacionin dhe Gjykatën Speciale

Zëvendëskryeministri i Kosovës Branimir Stojanoviq për RTS-në ka thënë se tani, pas zgjedhjes president, është koha që Hashim Thaçi të marrë përgjegjësi dhe të realizohen ato marrëveshje që janë arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë, përfshirë Bashkësinë e komunave serbe, si dhe funksionalizimin e Gjykatës Speciale, që ai thotë se Thaçi si bartës i proceseve në Bruksel është zotuar t’iu përmbahet.

Sipas tij, më nuk ka arsye që këto dy marrëveshe të shmangen edhe më gjatë.

“Ne presim që të zbatojë atë që është pjesë e marrëveshjes të koalicionit rreth përfaqësimit tonë në pozitat kyçe. Ne kemi marrë garanci dhe ne presim që ajo të bëhet”, tha Stojanoviq.

Po ashtu, Stojanoviq tha se është e një rëndësie të veçantë që tani partitë politike shqiptare të zgjidhin konfliktet mes vete dhe të marrin përgjegjësi. /KosovaPress/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...