Published On: 28 Janar, 2016
Bota |

Stalini i analizoi feçet Mao-s në laboratorin top-sekret

Një ish-agjent sovjetik thotë se ka gjetur prova se Jozef Stalini e ka spiunuar Mao Ce Dunin, ndër të tjera, duke i analizuar jashtëqitjet për të ndërtuar një portret psikologjik të tijin.

Por mbitëgjitha ky ishte një eksperiment top sekret dhe që vinte erë të keqe.

Sipas raporteve të gazetave ruse, në vitin 1940 policia sekrete e Stalinit kishte ngritur një departament të veçantë për të shtënë në dorë feçet e njerëzve.

Synimi ambicioz ishte që të analizoheshin mostrat e udhëheqësve të huaj.

Me fjalë të tjera, spiunazh nëpërmjet jashtëqitjes.

Një ish-agjent sovjetik Igor Atamanenko pretendon ta ketë zbuluar këtë projekt të pazakontë, duke bërë kërkime në arkivat e shërbimeve sekrete ruse.

“Në ato ditë sovjetikët nuk kishin atë lloj aparaturash që përdorin shërbimet sekrete sot,” tha ai.

“Kjo është arsyeja pse specialistët tanë përdornin mënyra nga më ekstravagante për të nxjerrë informacion në lidhje me një person.”

  1. Atamanenko thotë se ishte ithtari i Stalinit Lavrentin Beria ai i cili ishte vënë në krye të laboratorit të fshehtë.

I kontaktuar nga BBC z Atamanenko tha se çfarë kërkonin shkencëtarët sovjetikë nëpër feçe.

“Për shembull, në qoftë se ata zbulonin nivele të larta të aminoacideve triptofan,” shpjegoi ai, “ata dilinin në përfundimin se personi ishte i qetë dhe i arrirë”.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...