Published On: 28 Maj, 2016

Sputnik: Amerika ka aprovuar formimin e ushtrisë në Kosovë karshi Nato-s

Media ruse Sputnik ka shkruar një artikull kushtuar zgjerimit të vazhdueshëm të NATO-s në Ballkan. Duke e komentuar vizitën e vitit të kaluar të Hashim Thaçit, tash president i Kosovës, në SHBA , pretendon se aty, ndërmjet Thaçit e autoriteteve amerikane është arritur marrëveshje që Kosova të formojë ushtri që operon nën autoritetin e NATO-s.

Kjo, sipas Sputnik, është aprovuar nga Uashingtoni.

 Sipas mediumit, dëshira e SHBA-së për ta përfshirë Kosovën në programin për Partneritet për Paqe, është që Kosovën ta vë në qendër të planeve të saj ushtarake dhe politike për vendin.

Sputnik shkruan se Kosova do të bëhet mburojë e bazave raketore të cilat Uashingtoni është duke i ndërtuar në Evropë. Këto veprime Moska i ka quajtur kërcënim dhe provokim i një konflikti të hapur, transmeton KosovaPress.

“NATO, veçanërisht Shtetet e Bashkuara, duan të vënë Kosovën në qendër të planeve të saj ushtarake dhe politike për vendin,” thuhet në këtë artikull.

Mediumi, më tej shkruan edhe lidhur me atë nëse Kosova mund të bëhet anëtare e NATO-s në të ardhmen.

“Teorikisht mundet, nëse mundet të heq Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, e cila e definon atë si pjesë të Serbisë”, thu het aty.

Por, meqë Pekini dhe Moska do ta bllokonin heqjen e kësaj rezolute për Kosovën, Sputnik pretendon se Uashingtoni dhe Prishtina kanë shpikur një plan “B”.

“Ata mund ta riemërojnë Forcën e Sigurisë së Kosovës, duke operuar nën emërtimin si KFOR”, thuhet në këtë artikull të publikuar pak ditë më parë.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, mund ta rrëxojmë vetëm me njohjen e Kosovës edhe nga shumë vende tjera. E kjo si dukët me këtë garnitur poltike në Kosovë, zor se do të ndodhë…!

    Përgjigjiuni
    Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...