Published On: 13 Qershor, 2016

Spanja me mund të madh, por shënon fitore me golin e Pike 

Një aksion jo shumë intersant në dukje, por përvoja e jashtëzakonshme e djelmoshave të Barcelonës e shpëtoi Spanjën, duke e çuar në fitoren  e parë. Ishte Iniesta që e pranoi një top, të cilin e qendërzoi për bashkëlojtarin e tij Zherar Pike, i cili me kokë nuk e fali portierin Peter Çeh, dhe e kapitulloi Çekinë tre minuta para përfundimit të kohës së rregullt.

Ndërkohë disa minuta më parë, Spanjën e kishte shpëtuar Cesc Fabregas, duke mos lejuar mposhtjen e kombëtares së tij.

Çekia pati rastin ideal në minutën e 70-të, por Fabregas, e largoi topin nga vija e portës.

Një nga rastet e vetme, që vlen të theksohet ishte ai i sulmuesit i Juventusit, Alvaro Morata, i cili në minutën e 16-të nga një afërsi prej 6-7 metra nuk arriti të realizoj gol duke e gjuajtur topin në duart e Cechut.

Edhe në pjesën e dytë ‘Furia e Kuqe’ vazhdoi me dominim, por nuk ia arritën të realizonin golin e fitores deri në minutat e fundit të takimit.

David Silva kishte dy raste (70’, 73’) për të shënuar gol, por si duket në ditën e tij ishte portieri i Arsenalit, i cili ishte i pakalueshëm përgjatë 86 minuta të takimit.

Pas kësaj fitore, Spanja kryeson Grupin D së bashku me Kroacinë me nga tre pikë secila, ndërsa Turqia dhe Republika Çeke mbeten pa pikë.

silva

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...