Published On: 9 Shkurt, 2016

Spahiu: Pa dorëheqjen ose shkarkimin e Isa Mustafës, s’ka rrugëdalje nga kriza!

Për njohësin e çështjeve politike, Nexhemdin Spahiu takimi i mbajtur gjatë ditës së djeshme, në mes të Presidentës, Atifete Jahjaga dhe Kryeministrit Isa Mustafa e zv.Kryeministrit Hashim Thaçi me kreun e AAK-së, Ramush Haradinaj është një lloj përpjekje për dalje nga kriza. Por ai vlerëson se nuk ka rrugëdalje nga kriza pa dorëheqjen apo shkarkimin e Isa Mustafës, raporton gazetablic.com

Në një prononcim për Gazeta Blic analisti Nexhmedin Spahiu duke e komentuar takimin e djeshëm ka cilësuar se ftesa e cila i është bërë opozitës për takim, ka qenë jo serioze.

Spahiu, vlerëson se qëndrimet e Haradinajt në këtë takim ishin normale, por ai thotë se Mustafa e Thaçi e ofenduan me propozimet që i’a bën, raporton gazetablic.com

“Mustafa e Thaçi e kanë ofenduar rëndë Haradinajn me propozimet që i’a kanë bërë. Qëndrimet e Haradinajt ishin normale, kësaj here duket se nuk ra në grackën qe zakonisht bie. Ka mundësi por kjo akoma nuk po duket në horizont”, ka thënë Spahiu

Sipas analistit, gjasat për përçarje në mes bllokut opozitarë, janë. E kjo ndodhë në rast se Lëvizja Vetëvendosje ndryshon marrëveshjen me AAK-në.

“Qarja mund të ndodhë nëse Vetëvendosje nuk i lejon Hradinajt postin e kryeministrit të cilin ai e synon”, ka thënë Nexhmedin Spahiu.

Dje në orën 9.00 të mëngjesit, Presidentja Atifete Jahjaga e shoqëruar me Kryeministrin Isa Mustafa dhe zv.Kryeministrin Hashim Thaçi si dhe ambasadorin Greg Delawie, patën një takim me të parin e AAK-së, Ramush Haradinaj me të cilin diskutuan për zgjedhjen e krizës politike në vend. Por, ky takim nuk doli të jetë frytdhënës për zgjidhjen e krizës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...