Published On: 1 Shkurt, 2016
Bota |

Sot prova e parë zgjedhore në SHBA

Në Ajoa të Shteteve të Bashkuara të Amerikës do të hidhen sot votat e para për të nominuarit e partive për president.

Sondazhet sugjerojnë se manjati i biznesit, Donald Trump, është në epërsi ndaj Ted Cruzit dhe kandidatëve të tjerë republikanë.

Por, gara është më e fortë te Partia Demokratike, ku ish-sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, ka epërsi fare të lehtë ndaj senatorit të Vermontit, Bernie Sanders.

I nominuari i secilës parti do të garojë në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Fituesi do të pasojë presidentin aktual, Barack Obama, i cili vjen nga Partia Demokratike.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...