Published On: 21 Janar, 2016

Sot po përkujtohet udhëheqësi legjendar i shqiptarëve, Presidenti historik Ibrahim Rugova

Sot po përkujtohet 10-vjetori i ndarjes nga jeta i Presidentit historik të Kosovës, Ibrahim Rugova (2, 12.1944- 21. 01.2006) , siç vlerësohet në Kosovë, apo lider historik i shqiptarëve të Kosovës, siç e kanë cilësuar disa burrë shtetas të huaj.

Ky përvjetor në Prishtinë do të shënohet me disa aktivitete, në të cila do të përkujtohet themeluesi e lideri shumëvjeçar i LDK-së, Ibrahim Rugova – vizionari dhe arkitekti i pavarësisë së Kosovës.
Në orët e mesditës, (në 12.00), në hotelin Emerald afër Prishtinës, Lidhja Demokratike e Kosovës do të mbajë një Akademi Përkujtimore, në të cilën pritet të flasë kryetar i saj dhe njeherit kryeminister i Kosovës, Isa Mustafa. Ndërkaq një akademi tjetër, në nderim të Ibrahim Rugovës, pritet të mbahet në orën 18.00, në Teatrin Kombëtar të Kosovës, ku pritet të flasë Presidentja e Republikës Atifete Jahjaga.

Pas homazheve te varri, në Bibliotekën Kombëtare të Kosovës do të hapet Ekspozita dokumentare me fotografi të Presidentit Ibrahim Rugova, si dhe një ekspozitë e Përhershme në Shtëpinë e Pavarësisë “Ibrahim Rugova”.

Ibrahim Rugova ishte intelektual, shkencëtar, studiues i letrave dhe i kulturës, me një fjalë personalitet i shquar i botës shqiptare, bartës i shumë çmimeve ndërkombëtare për paqe, doktor honoris causa të universiteteve të Parisit VIII dhe të Tiranës, i Çmimit Saharov dhe shumë dekoratave ndërkombëtare për paqe, prijës i lëvizjes për emancipimin dhe çlirimin, për pavarësimin e Kosovës dhe për krijimin e shtetit të pavarur të Kosovës. Mbylli sytë në Prishtinë më 21 janar të vitit 2006, nga një sëmundje e rëndë.
Në tërë dekadën e fundit të sh. 20 . Ibrahim Rugova u njoh ndërkombëtarisht si lideri i lëvizjes më të madhe paqësore në Evropë, lideri i lëvizjes së gjerë për emancipim, për çlirim kombëtar e për pavarësi të Kosovës. Personaliteti i tij u çmua lart për shpalosjen dhe begatimin e vlerave evropiane të kohës

Rugova me një organizim të pashembullt krijoi Lidhjen Demokratike e Kosovës, si Lidhja e Prizrenit, për të cilën ai ushqente dashuri të pashoqe, e cila do të shndërrohet shumë shpejt në një lëvizje gjithëpopullore të shqiptarëve.

Rugova me vizionin e tij politik dhe me guximin qytetar u shndërrua në emblemë të lëvizjes politike të shqiptarëve, duke krijuar “shtetin paralel apo shtetin në hije” (siç quhej nga të huajt) për ta ndarë de facto dhe de jure Kosovën nga Serbia.
Që nga fillimi Rugova gjithë ndihmën dhe mbështetjen e kërkoi nga Perëndimi, përkatësisht nga Amerika duke krijuar miq të shumtë në mbështetje të çështjes së Kosovës.
“Ne deshëm t’i afrohemi Perëndimit dhe nuk u mbyllëm në histori”, thoshte Rugova. Andaj lëvizja politike për liri dhe pavarësi, nën drejtimin e tij u shndërrua në model të pakapërcyeshëm dhe unikat per filozofinë e veprimit politik bashkëkohës.

Duke insistuar në fuqizimin e rezistencës së përgjithshme qytetare ndaj okupimit të Kosovës, ai me këmbëngulsi insistonte për ndërkombëtarizimin e fuqishëm të çështjes së Kosoves.

Presidenti amerikan Xhorxh Bush pas vdekjes së Presidentit Rugova do të deklarojë se “Shtetet e Bashkuara kanë humbur një mik të vërtetë. Gjatë viteve të konfliktit, Ibrahim Rugova ishte zëri i arsyes dhe maturisë që i ndihmoi popullit të Kosovës për të vënë bazat për një të ardhme paqësore. Humbja e këtij zëri, në këtë kohë vendimtare, është posaçërisht tragjike për Kosovën”.

Ndërsa Presidenti francez Zhak Shirak, theksonte se “ Franca i jep homazhe rolit historik dhe kurajës politike që animuan Ibrahim Rugovën për të mbrojtur gjatë viteve 1990 të drejtat demokratike të popullit kosovar dhe për të punuar në kthimin e paqes dhe pajtimit”.

“Presidenti Rugova ishte një forcë e rëndësishme në jetën e Kosovës, për shumë vjet. Popullariteti i tij në mesin e popullit të Kosovës dëshmon për mbështetje të gjerë për përpjekjet e tij joviolente për të ardhmen e Kosovës. Jam shumë i lumtur që kam pasur rastin të takohem me të”, thoshte Toni Bler, kryemnsitër britanik.

Ish-presidenti amerikan Bill Klinton, protagonisti kryesor i fushatës për të siguruar mbështetjen ndërkombëtare për shpëtimin e shqiptarëve të Kosovës nga terrori i Serbisë, ka pohuar se, “Si askush tjetër, Dr. Ibrahim Rugova e shpjegonte çështjen shqiptare nga pikëpamja historike dhe njerëzore”.

“Shqiptarët e Kosovës më vdekjen e Ibrahim Rugovës, kanë humbur udhëheqësin e tyre, politika e matur e të cilit ishte kruciale në momentin kyç politik në të cilin po futet Kosova. Shpresoj dhe besoj së përfaqësuesit legjitim të shqiptarëve të Kosovës do të dinë ta vazhdojnë rrugën e nisur nga ai, duke marrë vendime të qarta për popullin e Kosovës por, duke i ikur ekstremizmit të mundshëm i cili do të ndalonte arritjen e qëllimeve të nisura”, ka deklaruar Stjepan Mesiq, Presidenti i Kroacisë.

Ngjashëm deklaron edhe Pervez Musharaf, President ië Pakistanit: “Lufta e Presidentit Rugova për popullin e Kosovës do të mbahet mend për një kohë shumë të gjatë. Besoj se populli i Kosovës, edhepse i veshur në zi, do të gjejë forcë dhe do ta vazhdojë punën dhe për ta forcuar paqen dhe përparimin e Kosovës”
President i Shqipërisë Alfred Moisiu thoshte: ”Gjithë populli shqiptar, gjithë shqiptarët ndjekin me dhimbje të dyfishtë dhe humbjen e Presidentit, e njeriut simbol për Kosovën, e njeriut flamur për Kosovën, e njeriut, i cili shkriu jetën, por fatkeqësisht nuk e arriti deri në fund të realizojë ëndrën e tij të shohë me sytë e tij Kosovën e lirë. Kujtimi i tij do mbetet i paharruar”.

Ndërsa Sali Berisha, atëbotë kryeministri i Shqipërisë: “Ibrahim Rugova për 18 vjet udhëhoqi qëndresën legjendare të qytetarëve të Kosovës për liri, pavarësi, dinjitet. Ai u shndërrua në mishërimin e aspiratave, shpresave, idealeve më fisnike të qytetarëve të Kosovës, të cilat i mbrojti me një përkushtim të jashtëzakonshëm, me një qendresë epike, me sukses të madh”.

“Asnjë shqiptar, asnjë ballkanik nuk ka mundur të ketë kaq shumë histori. E veçanta e personalitetit të Rugovës është se ai arriti të krijojë një frymë, pra nuk bëri kalorësin e vetmuar, nuk e ndërtoi veten e tij si miti i Gjergj Elez Alisë, si të thuash, por veproi vërtet si një misionar i madh, mbolli frymën e tij në të gjithë shoqërinë e Kosovës, gjë që është madhështore. Rugova arriti të bindë të gjithë komunitetin ndërkombëtar se kjo është një frymë që i jep Kosovës të drejtën morale dhe politike të jetë një vend i pavarur”, shkruante shkrimtari Besnik Mustafaj, atëherë në postin e ministrit të Jashtëm i Shqipërisë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...