Published On: 17 Prill, 2016

Sot fëmijët shqiptarë në trojet tona po rriten me seriale turko-arabo-indiane me muzikë gabelo-turko-arabe

 • Ndryshe ishte dikur kur fëmijët rriteshin me seriale muzikë amerikane

Shkruan: Ekrem Meta

Fëmijet e viteve të 70-ta, janë rritë në Kosovë ( edhe pse dihet se çfarë kohe e shteti ishte , por nuk po ndalem aty), duke i shikue seriale amerikane si:  Dinastia, Dallas etj etj. Po me Dinastinë dhe Dallas janë rritë  edhe gjithe fëmijët në Evropen perëndimore dhe  mbarë Ameriken.
Pos këtyre  serialeve e filmave amerikanë, ne i kemi dëgjuar këngëtarët e njejtë, kemi shikue artistet e njejtë…pra pothuajse çdo gjë e kemi pas të përbashkët me gjithë fëmijët e Evropes dhe Amerikes, dhe duhet thënë se ishte mrekuli që qysh aso kohe ne ishim me orientime pro amrokano-evropiane.
Fatkeqësisht tash femijët shqiptarë në Kosove po rriten me anti vlera,  me seriale turko-iarabio-ndiane, muzikë gabelo-turko-arabe, andaj edhe po ndodh degradimi si shqiptarë.
Pra  e them lirishtë, për fat të keq se një pjesë e madhe e fëmijëve në Kosovë, përpos pozites  gjeografike , nuk kanë asgja të përbashkët me fëmijët evropian, kësaj duhet ti themi krim e tmerr!

Për shqiptari.eu; Xhevat Rexhaj

 

 
Displaying 3 Comments
Have Your Say
 1. Jusufk thotë:

  SHum po lodheni, e keni kap punen me siklet, e ajo eshte shum e thjeshte ne kushtet ekizistuese! Sot nuk i kemi vetem tri stacione televizive, po jan te panumerta me kablovik ose anten satelitore!Nuk e pelqej nje program, e kerkoj tjetrin, e keshtu me radhe nga shum shtete te Ruzullit Tokesore! Propozimi i juaj po me pelqen, po eshte i pa realizueshem! Problemin e shikimit te serialeve qe i permendet, zgjidhet me nje shtypje te pulles ne pilotin e TV! Njejt eshte edhe me muzik e kenge ! Fyerjet nuk me pelqejne!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Fadil thotë:

  …Tërë arsenali propogandisitk IDELOLOGJIK i borgjezisë reaksionare,
  -kapitaliste, nga qarqe të organizuara të brendshme dhe të jashtme;-në shkencë pseudo-shkencë, në art të degjeneruar, në politikë mashtruese dhe kriminalizuese, në kulturë të dalë boje.., në moral-pa moral njerëzor, në edukatë-pa edukatë njerëzore, është hedhur në sulme kundër vlerave të kombit shqiptar!
  -Dhe, kjo padyshim e ka bërë dhe po e bënë dëmin më të madh shpirtëror;
  duke i zvetënuar, duke i tjetërsuar dhe ligshtuar shqiptarët dhe shqiptaret!

  Rreziqet, nuk janë aspak më të mëdha, në betejat e invadimeve me ushtri të huaja,-sesa humbja e kësaj lufte!…

  -Prandaj, kurdoherë të jemi vigjilentë!
  Të mbrojmë vlerat tona të lashta e të reja përparimtare!
  Kjo, është Fitorje JONA,-për DINJITET DHE SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR!
  Rroftë Shqipëria Etnike me KËSHTJELLARËT DHE KËSHTJELLARET E SAJ!…
  19. Prill, 2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 3. Fadil thotë:

  …Tërë arsenali propogandisitk IDELOLOGJIK i borgjezisë reaksionare,-kapitaliste, nga qarqe të organizuara të brendshme dhe të jashtme;-në shkencë, në art dekadent, në polikë mashtrjuese dhe kriminalizuese, në kulturë të dalë boje.., në moral-pa moral njerëzor, në edukatë-pa edukatë njerëzore, është hedhur në sulme kundër vlerave të kombit shqiptar!
  -Dhe, kjo padyshim e ka bërë dhe po e bënë dëmin më të madh shpirtëror;
  duke i zvetënuar, duke i tjetërsuar dhe ligshtuar shqiptarët dhe shqiptaret!

  Rreziqet, nuk janë aspak më të mëdha, në betejat e invadimeve me ushtri të huaja,-sesa humbja e kësaj lufte!…

  -Prandaj, kurdoherë të jemi vigjilentë!
  Të mbrojmë vlerat tona të lashta e të reja përparimtare!
  Kjo, është Fitorje JONA,-për DINJITET DHE SHTET KOMBËTAR SHQIPTAR!
  Rroftë Shqipëria Etnike me KËSHTJELLARËT DHE KËSHTJELLARET E SAJ!…
  19. Prill, 2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...